BİM CEO’su Galip Aykaç'ı geçtiğimiz haftalarda, artan gıda fiyatları sonrası hayat pahalılığından zincir marketlerin tek sorumlusu tutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi sert ifadelerle eleştirmiş, ardından gelen tepkiler üzerine Galip Aykaç Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanlığı'ndan istifa etmişti. Tartışmalar devam ederken BİM, iktidara en yakın gazetelerden biri olan Sabah gazetesine iki sayfa reklam verdi.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak'ın CEO'su olduğu Sabah gazetesinde bugün yer alan iki sayfalık ilanın sonunda, “Güveninize teşekkür ederiz” ifadeleri yer alması dikkat çekti. 

NE OLMUŞTU?

Recep Tayyip Erdoğan süpermarketleri stokçulukla suçlayıp “3 harfliler” demiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de fahiş fiyatlarla ilgili “FETÖ’yle irtibatları araştırılsın” ifadelerini kullanmıştı. BİM CEO'su Galip Aykaç ise 30 Kasım'da 7. Private Label zirvesinde, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD)Başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada gıda fiyatlarının artmasıyla ilgili zincir marketlerin hedef alınmasına karşı çıkmıştı.

GALİP AYKAÇ NE DEMİŞTİ?

Galip Aykaç, “Bre ahlaksızlar, densizler, sizlere sizin tonunuzla cevap vereceğim” dediği açıklamasında şu ifadelere yer vermişti;

'Eğer doğruysa' diyerek ülkenin değerlerine saldıranlara, ilan vermiyoruz diye gazete sayfasını boş bırakanlara, televizyonda salyalarını akıtarak küfredenlere, bilmedikleri konularda biliyormuş gibi yorum yapanlara, peyniri yumurtayı sadece sofrasında görüp peynirle yumurtayla ilgili yorum yapanlara, 'bu dünyayı size yaşanmaz kılarım' diyecek kadar meselelerden bir haber olan, depoyu basıp günlük tüketim kadar bile olmayan yağları 'halka dağıtırım' diyen iş bilmez yöneticilere, mağaza çalışanlarına 'söyleyin yöneticilerinize bu işin sonu kötü olacak, size burada ekmek yedirtmeyiz’ diyen yerel yöneticilere, ziraatten haberi olmayan İstanbul Ziraat Odası başkanına, FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bize bakarak 'ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına' demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.”

MHP HAKARETLE CEVAP VERDİ, KÜRŞAD YILMAZ TEHDİT ETTİ

Bu sözlere MHP'den hakaret içerikli bir karşılık gelmiş, partinin Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın isim vererek “Vatandaşın kanını emen asalaklar.”diyerek Aykaç'ı hedef almıştı. Şok Marketler Yönetim Kurulu ise yazılı açıklamayla Aykaç’ı istifaya çağırmıştı.

Suç örgütü liderliğinden tutuklandıktan sonra Devlet Bahçeli'nin çağrısı üzerine Alaattin Çakıcı ile birlikte tahliye edilen Kürşad Yılmaz da, Aykaç'ı açıkça tehdit etmişti.

Aykaç bu gelişmelerin ardından Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı'ndan istifa etti. 

BİM'in bu gelişmelerin ardından Sabah gazetesine neden çift sayfa ilan verdiği, gazetenin ilanı ne zaman ve hangi koşullarda aldığı bilinmiyor.