TCMB'nin Aldığı Faiz Kararını Özgür Demirtaş Yorumladı: 'Daha Çok Yolumuz Var' TCMB'nin Aldığı Faiz Kararını Özgür Demirtaş Yorumladı: 'Daha Çok Yolumuz Var'

Asgari ücrete yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücrete yılda iki kez zam geliyor. Asgari ücretin enflasyonist etkisini kırmak isteyen ekonomi yönetimi 2015 yılından sonra uygulamaya konulan tek maaş uygulamasına geri dönecek.

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM TEKE DÜŞECEK

Ekonomi yönetimi, enflasyon önleyici tedbirlerini sürdürüyor. Bu kapsamda asgari ücrete yılda iki kez yapılan zamlar  teke düşürülecek. Edinilen bilgiye göre, ekonomi kurmayları bu değişiklikle, yıl içerisinde asgari ücrette iki kez sağlanan artışın oluşturduğu enflasyonist etkiyi kırmayı amaçlıyor. Bu durumun tersine döndürülmesi ve enflasyonla mücadelenin sekteye uğramaması için yılda tek zammın faydalı olacağı düşüncesi hakim. Sürecin sağlıklı işlemesi açısından bu adımın atılmasının gerekli olduğunu da belirten kurmaylar, tüm ücretlerin artışı körükleyen asgari Ücret zammının yılın ikinci yarısından sonra enflasyonda sağlanacak düşüşün önünü kesmemesi için tek zam seçeneğine sıcak bakıyor. Bu adımın aynı zamanda piyasadaki ürün ve hizmetlere sürekli zam geleceği endişesi anlamına da gelen beklenti enflasyonunu da ortadan kaldırması öngörülüyor.

Kaynak: Milli Gazete