AKP'nin İstanbul'daki ilk il binasındaki kuruluş çalışmalarını içeren bir toplantıya dair görüntü ortaya çıktı. ABD'de "FETÖ elebaşını takdir eden” karar tasarısının kabul edildiği oturuma katılan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın açılış konuşması yapması dikkat çekti.

AKP'nin ilk kuruluş toplantılarından birine dair çıkan görüntülerde, AKP Kurucu Üyesi Hasan Murat Mercan'ın açılış konuşmasını yapması dikkat çekti. 22. ve 23. dönemlerde Eskişehir'den milletvekili seçilmiş olan ve Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevini sürdüren Mercan ile ilgili, Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin "1994'te ABD-Refah Partisi arasında köprüydü. Bugün de ABD-AKP arasında önemli bir rol oynuyor!" diye yazmıştı

"AKP'nin Washington'a “ilişkileri” düzeltmek için gönderdiği iddia edilen Büyükelçi Mercan'ın, Tel Aviv Üniversitesi bünyesindeki Moşe Dayan Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi isimli düşünce kuruluşu için kaleme aldığı makalede şu ifadeler yer almıştı:

- Bölgemizdeki kötü niyetli aktörler ve faaliyetleri ile uğraşmak, gelişmiş koordinasyon için özel bir alandır.

- Türkiye ve İsrail'in Trans-Atlantik çıkarlarını güçlendirmek için işbirliği alanları ve ortak çaba hatlarını keşfetmeleri için henüz kullanılmayan bir potansiyel bulunmaktadır.

- Büyük güç rekabeti çağı, devletler arası ittifakların ve ortaklıkların el üstünde tutulmasını ve beslenmesini gerektirir.

AKP'li yıllara içeriden bakış (2):

- Bu nedenle Türkiye ile İsrail arasında yeniden canlanan işbirliği ABD tarafından da teşvik edilmelidir.

AK Parti'nin Kuruluş Yılında Çekilen Fotoğraf Tarih Oldu - Haberler

MURAT MERCAN KİM

AKP'nin kuruluş zamanları... Kimler var kimler... İlk kez izleyeceksiniz - Resim : 1

(Yalçın Ayaslı - Murat Mercan)

Murat Mercan, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olduğu 2011 yılında Teksas Eyalet Senatosu’nda “küresel barış ve anlayışa katkılarından dolayı Fethullah Gülen’i takdir eden” karar tasarısının kabul edildiği oturuma konuk olarak katılan AKP’li milletvekilleri arasında yer almıştı.

AKP'nin kuruluş zamanları... Kimler var kimler... İlk kez izleyeceksiniz - Resim : 2

(Senato Kararı)

Foto:depophotos

Murat Mercan 17 Kasım 2017 tarihinde Tokyo Büyükelçiliği'ne atandı.

Mercan’ın “büyükelçi” sıfatıyla ikinci görev yeri Washington oldu. 23 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Washington Büyükelçiliği görevine atandı.

AKP 21 Yaşında, O Gün Ne Demişlerdi, Bugün Ne Oldu!

Odatv'de yer alan habere göre, Murat Mercan, göreve geldikten sonra FETÖ ile suçlanan Borajet'in eski sahibi Yalçın Ayaslı'yı, Haziran ayında ziyaret etmesiyle de tartışma yaratmıştı.