Kızanlık Mahallesi'nde bulunan taş ocağına üç kez olumsuz yanıt verilmesine rağmen, eski Hendek Belediye Başkanı ve AKP Milletvekili Ali İnci'nin müdahalesiyle faaliyetlerine yeniden başladı.

Mahalle Muhtarı Haydar Çamur, taş ocağının yeniden faaliyete geçmesine tepki göstererek, şunları dile getirdi:

"Taş ocağı uzun bir süredir kapalıydı. Ancak Ali İnci, milletvekili seçildiği 14 Mayıs sabahında iş makinelerini getirerek ocağı açtı. Siyasi gücünü kullanarak taş ocağını faaliyete geçirdi. Bu durum, Kızanlık Mahallesi'nde  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a olan sevgiyi azaltmaya başladı. Cumhurbaşkanımızın, Kızanlık Mahallesi'ndeki doğa katliamını duymasını istiyoruz. Büyüklerimizden endişelerimizi anlamalarını bekliyoruz."

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Çamur, taş ocağının bulunduğu bölgede bir fay hattının olduğunu belirterek, "Taş ocağı içme suyu kaynaklarına da zarar vermektedir. Geçmişte köylülerden 600 imza toplayarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettim. Doğa katliamının yaşanacağını ve köy halkı olarak buna karşı çıktığımızı belirttik." şeklinde konuştu.

Köylüler, çevreciler ve bilim insanlarının hazırladığı raporlara rağmen taş ocağının açılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Muhtar Çamur, Ali İnci'nin vekillik pozisyonunu kullanarak bu duruma müdahale ettiğini iddia etti.

Kapalı taş ocağı, sahibi vekil seçilince açıldı!

Sakarya'nın Hendek ilçesinde çevreye zarar verdiği gerekçesiyle yıllar önce valilik tarafından kapatılan taş ocağı,  işletmeci Ali İnci'nin AKP'den milletvekili seçilmesinin ardından açıldı. Kızanlık Mahallesi'ndeki taş ocağı için üç kez yapılan başvuruya olumsuz yanıt verilmişti.  Eski Hendek Belediye Başkanı  Ali İnci,köylülerin, çevrecilerin ve bilim insanlarının hazırladığı raporları umursamadı, vekillik pozisyonunu   vakit kaybetmeden kullandı.

Mahalle Muhtarı Haydar Çamur, taş ocağının faaliyeti geçmesine tepki göstererek şunları söyledi: ‘'Taş ocağı uzun süredir kapalıydı. Fakat Ali İnci, milletvekili seçildiği 14 Mayıs gecesinin sabahında, iş makinelerini ocağa getirdi. Siyasi gücünü kullanarak, taş ocağını açtı. Burada Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a  yüzde 71 oy çıktı ama bu sevgi taş ocağının açılmasıyla birlikte azalmaya başladı. Cumhurbaşkanımız Kızanlık mahallesindeki taş ocağının yaptığı doğa katliamını duysun. Büyüklerimizin endişemizi anlamasını istiyoruz.”

FAY HATTI VAR

Taş ocağının olduğu mahallede fay hattının olduğunu belirten Çamur, “Taş ocağı içme suyu yataklarına da zarar veriyor. Geçmişte köylülerden 600 imza toplayarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettim. Doğa katliamı olacak, köy halkı olarak karşıyız” dedi.

Yöre halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslerini duyurmak istiyor, zehir solumak istemiyor.

DAĞIN İÇİNİ OYUYOR ORMANI YOK EDİYOR

Taş ocağını İnci Grup şirketi işletiyor. Şirketin Sakarya'nın Geyve, Karasu ve Hendek ilçelerinde taş ocakları bulunuyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını da AKP'li vekilin kardeşi Halit İnci yapıyor.  Dağ oyuluyor, orman yok ediliyor. Yöre halkı, “Fındık tarlasına girdiğimizde toz silkelemekten bıktık” diyor.