Edirne, Kırklareli, Tekirdağ Ziraat Odası Başkanları kuraklık tehlikesiyle ilgili dikkat çeken uyarılarda bulunurken ekonomik krizden en çok etkilenen çiftçileri daha da zor günlerin beklediği ortaya çıktı

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde etkili olan kuraklık, çiftçilerin ayçiçeği ürününden beklediği verimi almasını engelliyor. Bu durum, yaklaşan buğday ekim dönemi öncesinde çiftçiler arasında endişeye neden oluyor. Özellikle Trakya bölgesinde tarım sektörü için hayati öneme sahip olan ayçiçeği üretiminde, bekledikleri verimi alamayan çiftçileri buğday zamanında da zor günler bekliyor.

Ziraat Odaları Başkanları sulama sistemlerinin güçlendirilmesi ve su kaynaklarının artırılması konusunda yetkililerden destek beklerken yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

"BUĞDAY EKİMİ YAPAMAYIZ"

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı: "Buğday ekildikten sonra kış dönemine kadar yağış almazsak ve buğday çıkmazsa onu düşünmek bile istemiyorum, o kötü bir tablo olacaktır" Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan "Toprağı işlemekte problem çekeriz, toprağın belirli bir nemi olmazsa buğday ekimini yapamayız"

"ONU DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM"

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, martta erken ekilen ayçiçeğinin veriminin iyi olduğunu, mayısta yağışlar nedeniyle geç ekilen mahsulün veriminin düşük olduğunu dile getirdi.

Buğday ekim dönemi yaklaşırken kuraklığın devam ettiğini belirten Arabacı, şunları kaydetti:

"Görüntü itibarıyla geçen yıl olduğu gibi büyük bir ihtimalle kurakta hazırlık yapılıp kurağa ekim yapılacak. Kurağa buğday ekilir mi ekilir, kanola da ekilir ama bundan sonra gelecek yağışlar çok önemli. Eğer ürünün çıkmasını sağlayacak yeterli yağış alırsak önümüzdeki yıl bir sıkıntı yaşamayız ama şu an için çok kurak. Toprağı işleme ve diğer konular da daha masraflı oluyor. Kurak bir dönem geçiriyoruz ama lokal olsa da yağış alacağımızı umuyorum. Buğday ekildikten sonra kış dönemine kadar yağış almazsak ve buğday çıkmazsa onu düşünmek bile istemiyorum, o kötü bir tablo olacaktır."

"MASRAFIMIZI BİLE GERİ AMAYACAĞIZ"

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da bu yıl etkili olan kuraklık ve aşırı sıcağın çiftçilere zor günler yaşattığını ifade etti.

Şaylan, iklimdeki değişimin en çok çiftçileri etkilediğini vurgulayarak, bu durumun hububat üretimini olumsuz etkilediğini belirtti.

Kuraklık ve aşırı sıcaklık dolayısıyla ayçiçeğinde çok büyük verim kaybı yaşadıklarını söyleyen Şaylan, geçen yıl dekardan 250 kilogram ürün aldıkları tarlalarda bu yıl verimin yaklaşık 50 kilograma kadar düştüğünü söyledi

Üreticilerin büyük zarar ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Şaylan, "Bu sene gerçekten uzun yıllardan beri görülmemiş, belki 40-50 seneden beri görülmemiş bir kuraklık yaşadık. Yağışlar da ektiğimiz ürünlerin gelişimini olumlu etkileyeceği dönemde yağmadığı için çok faydası olmadı. Bu sene yaptığımız masrafı bile alamayacağız." diye konuştu.

Şaylan, kuraklığın devam etmesi durumunda buğday ekiminin de olumsuz etkileneceğini anlattı.

Kuraklığın sürmesinin buğday ekimini zorlaştıracağını belirten Şaylan, "Toprağı işlemekte problem çekeriz, toprağın belirli bir nemi olmazsa buğday ekimini yapamayız. O yüzden kuraklık bizi aşırı derecede etkiler. Kuruya ektiğimiz zaman mahsulün çıkışında problem yaşıyoruz. İyi şartlarda ekerseniz ürünü biçtiğiniz zaman hem kalitede hem miktarda iyi ürün alıyorsunuz. Kuraklık kaynaklı problemler had safhada." dedi.

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı da bu sene ki gibi kurak bir yıl hatırlamadığını söyledi.

Kaynak: Milli Gazete