İktidar bloğunun 'Bu benim final seçimim' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez aday olabilmesi için formüller üzerinde çalıştığı belirtiliyor. AK Parti kulislerinde konuşulana göre 2027'de AK Parti ve MHP imzasıyla bir erken seçim teklifi Meclis'e getirilebilir. Yine AK Partili yetkililere göre erken seçime muhalefet de 'evet' diyecek.

AK Parti'de Cumhurbaşkanı ve Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa gereği üçüncü defa aday olabilmesinin yolunun açılması için, seçim kararının Meclis tarafından alınmasına dair senaryolar tartışılıyor. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabiliyor. Meclis’te seçimlerin yenilenmesi kararı için üye tam sayısının beşte üç (360 milletvekili) çoğunluğu gerekiyor.

AK Parti'de Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusunda henüz partinin karar organlarında bir görüşme yapılmadı. Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, ancak, partinin kurmayları seçimlerin yenilenmesi kararının Meclis tarafından alınabilmesi formülünün 2027 yılında gündeme getirilebileceğini kaydediyor.

AK Parti'de tartışılan formüle göre, 2028 Mayıs’ta yapılması gereken seçimlerden bir yıl önce, TBMM’nin seçimlerin yenilenmesi kararı alabilmesi için AK Parti ve MHP imzasıyla bir teklif getirilecek.

'MUHALEFET SEÇİMDEN KAÇAMAZ'

AK Parti kurmayları “Seçimlerin yenilenmesi gündeme gelirse, muhalefetin de destek vereceğini düşünüyoruz. Seçimden kaçamazlar, kaçarlarsa halkın karşısına çıkamazlar” görüşünü savunuyor.

Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı seçimlerin yenilenmesi kararının alınmasına yetmiyor. Muhalefet cephesinde ise şimdilik bu formüle destek verilmesi mümkün görülmüyor. AK Parti yöneticileri, yerel seçim sonuçlarının muhalefet cephesinde ‘Çok şeyi değiştireceğini’ bu sebeple 2027 yılına gelindiğinde Meclis’ten bir erken seçim kararının çıkmasının mümkün olabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Karar