Dubai'de düzenlenen COP28 İklim Zirvesi'ne İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un katılımı zirvedeki liderleri ve siyasetçileri rahatsız etti. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Gazze’de soykırım devam ederken, Dubai’de İsrail Cumhurbaşkanı ile aynı fotoğraf karesine girmek Müslüman ülke liderlerine yakışır mı?" diyerek tepki gösterirken İran heyeti de Herzog'un katılmasını gerekçe göstererek zirveyi terk etme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün önce Dubai'de, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı kapsamında düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katıldı. Yapılan zirveye İsrail Cumhurbaşkanı Isacc Herzog'un da davetli olarak katılmasına tepki yağdı. Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu "Gazze’de soykırım devam ederken, Dubai’de İsrail Cumhurbaşkanı ile aynı fotoğraf karesine girmek Müslüman ülke liderlerine yakışır mı?" diyerek tepki gösterdi.

Erdoğan'ın zirvenin yapılacağı alana gelişinde, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılanmıştı.

yeni-proje-2-002.jpg
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya İklim Eylemi Zirvesi”nde aile fotoğrafına katıldı. Fotoğraf karesinde İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un yer almasına sosyal medyada tepki yağdı.

Hamas da İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Birleşik Arap Emirlikleri ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'na (COP28) davet edilmesini kınamıştı.

Hamas, BAE'deki İklim Zirvesi ile eş zamanlı olarak İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivil yerleşim yerlerine, sağlık kuruluşlarına, okullara, camilere ve kiliselere yönelik saldırılarını yeniden başlattığını belirtti.

yeni-proje-006.jpg
Aile fotoğrafı

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Ey İslam Dünyası liderleri!

Gazze’de soykırım devam ederken, Dubai’de İsrail Cumhurbaşkanı ile aynı fotoğraf karesine girmek Müslüman ülke liderlerine yakışır mı?

Gazze’de mazlum kardeşlerimiz katledilirken, İsrail Cumhurbaşkanıyla aynı fotoğrafta olmaktan vicdanınız sızlamadı mı?

İmamoğlu'ndan  Kurum'a Gazze Göndermesi: 'Aramızda Kalsın Acemi Aday, Farkında Olmadan Erdoğan'ı Eleştiriyor' İmamoğlu'ndan Kurum'a Gazze Göndermesi: 'Aramızda Kalsın Acemi Aday, Farkında Olmadan Erdoğan'ı Eleştiriyor'

Bu resim karesi sebebiyle Allah önünde vereceğiniz hesaptan hiç mi korkmuyor, yürekleri Gazze için çarpan kendi halklarınızdan hiç mi utanmıyorsunuz?"

Resim