Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ın muhalefeti hedef alan açıklamalarına tepki göstererek, "Savunma sanayiinde kim iş yapıyorsa ona destek olunacak. Pozitif de negatif de ayrım yapılmayacak kimseye. AK Parti’ye aile dışında formül düşünmüyor sayın Erdoğan. Kimseye güvenmiyor çünkü. Bu oyuna Selçuk Bayraktar’ın gelmemesi lazım, Berak Albayrak’ın akıbetinden ders alması lazım" dedi.

Türkiye'nin gözü 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ndeyken, Millet İttifakı'nın ortaklarından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cem TV’de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu.

İktidar kanadından muhalefete yöneltilen “sivil darbe”, “istilacı” gibi söylemlere yanıt veren Davutoğlu, iktidarın seçim sonuçlarına saygı duymayabileceğini söyledi.

''DEVLET KAMUNUN DEĞİL BENİM' DİYORLAR'

"'Seçimi vermezler' gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor belki de" diyen Davutoğlu şunları söyledi:

"Halkta böyle bir kaygı var. Bugün iktidarda olan kişilerin zihniyet yapılarını bildiğim için ben bu riski görüyorum. Bu riski görüyor olmak, asla bu riske teslim olmak değil. İktidardakiler açık ve subliminal mesajlarla şunu diyor: Devlet kamunun falan değil, devlet benim. Devletin ne olduğunu da devlet düşmanlarını da ben tanımlarım.

'BAŞBAKAN, BAKAN, BÜROKRATTIK... ŞİMDİ DEVLET DÜŞMANI MIYIZ?'

7 sene önce ben başbakandım, şimdi devletin düşmanı mı oldum? Sayın Kılıçdaroğlu, devletin bürokratıydı. Sayın Akşener MHP milletvekiliydi. Biz devlet düşmanı mıyız şimdi? Sayın Babacan bakandı. Sayın Karamollaoğlu belediye başkanlığı yaptı. Sayın Uysal şu anda Meclis’te. Biz devlet düşmanı mıyız?"

'SAVUNMA SANAYİİNDE KİM İŞ YAPIYORSA DESTEK OLUNACAK'

Davutoğlu, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Atatürk Havalimanı'nı yeniden açacaklarını söylemesine tepki gösterip "ABD'lilerle anlaşma yapıyorlar. Mandacı anlayışa karşıyız" diyen Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'a da eleştiride bulundu.

Gelecek Partisi lideri, şöyle konuştu:

"Savunma sanayiinde kim iş yapıyorsa ona destek olunacak. Pozitif de negatif de ayrım yapılmayacak kimseye. Rekabetçi bir piyasa. ASELSAN da var. Devletin kendi şirketleri de var. Bu şirketlerin hiçbiri siyasete girmeyecek, kusura bakmasınlar.

'BAYRAKTAR BERAT ALBAYRAK'IN AKIBETİNDEN DERS ALMALI'

Bana karşı yapılan operasyonun temel sebebi, ben AK Parti’yi kurumsallaştırıyordum. Kişi partisi, aile partisi olmaktan çıkacaktı. Sayın Erdoğan bunu tehdit olarak gördü. Benim olduğum yerde Berat Albayrak’ın isminin esamesi okunmayacağı için ve AK Parti teşkilatları ve millet de bana teveccüh gösterdiği için zannetti ki ben devam edersem Berat Albayrak’ın önü açılmayacak. Berat Albayrak tutmadı.

AK Parti’ye aile dışında formül düşünmüyor sayın Erdoğan. Kimseye güvenmiyor çünkü. Bu oyuna Selçuk Bayraktar’ın gelmemesi lazım, Berak Albayrak’ın akıbetinden ders alması lazım."

'ALPAY ÖZALAN'IN YAPTIĞI ALÇAKLIK'

Gelecek Partisi liderinin Selçuk Bayraktar’a ilişkin uyarısını çarpıtarak 8 saniyelik bir video ile Twitter üzerinden paylaşım yapan AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan’ın paylaşımının sorulması üzerine ise Davutoğlu şunları kaydetti:

“Kastettiğim şey çok açık. Selçuk beyin teknolojide yaptığı işleri takdir ediyorum. O alanda devam ederse Türkiye’ye katı vermeye devam eder. Biz de ona destek veririz iktidarımızda ona ve bütün çalışmalara. Siyasete girerse Berat Albayrak’ta oluşan olumsuz tablo kendisi içinde oluşur. Böyle alçaklıklar yapıyorlar. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının siyaset yapma hakkı var. Yapar da… babası rahmetli Özdemir abi gibi kendi alanında kalırsa herkes tarafından sevilir ama siyaset yapacaksa siyasete girer –girsin diyorum- bunda bir beis yok. Siyasete girecekse de öyle bir siyaset yapsın ki Berat Albayrak gibi bir akıbet beklemesin diyorum yani siyaseti kendi doğası içinde yapsın. Kayınpederinin gölgesinde siyaset yapıyormuş gibi bir intiba uyandırmasın. Selçuk Bayraktarla benim hiçbir olumsuz diyaloğum olmamıştır."