Asgari ücrette ara zam beklentisine iktidar kanadı kapıyı kapatırken, yüksek enflasyon sebebiyle beklenti devam ediyor.

Asgari ücret zammı hem çalışanı hem de işvereni doğrudan etkiliyor. Geçtiğimiz Ocak ayında yapılan yüzde 49’luk zam ile beraber asgari ücret 17 bin 2 lira olmuştu. Temmuz ayında emekli ve memur maaşları yeniden belirlenecek. Bu sebeple gözler asgari ücrete çevrilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam yapılmayacağını duyurmuştu. Enflasyon rakamlarının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aziz Çelik, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını hatırlatarak, geçim soruna karşı artışın gerekli olduğunu belirtti.

ASGARİ ÜCRET, ORTALAMA ÜCRET SEVİYESİ HALİNE GELDİ

Yükselen enflasyon verilerinin karşısında asgari ücretin alım gücünün ciddi seviyede düştüğünün altını çizen Çelik, yapılan araştırmalara dikkat çekerek, “Araştırmalar, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını gösteriyor. Resmi enflasyonun tartışmalı olması sebebiyle ortaya konulan verilerde tartışmalara neden oluyor. Temmuz ayında asgari ücretin yeniden düzenlenmesi gerekli. Asgari ücret ortalama ücret seviyesi haline geldi. Asgari ücrete yapılan artış tüm gelir oranlarını etkiliyor. Bu yüzden sadece asgari ücret tüm vatandaşı etkiliyor. Artmazsa toplumun büyük bir bölümü açlık sınırının altında kalacak” dedi.

TOPLUMSAL VE SİYASAL BASKI YOK, BU YÜZDEN ARA ZAM İHTİMALİ DAHA DA ZAYIFLIYOR

Hükümetin ara zamma sıcak bakmadığını belirten Çelik, tavır nedeniyle bir ara zam beklemediğini belirterek, “Ekonomi politikası, temelden sıkalım anlayışına dayalı bundan dolayı asgari ücretin yükseltilmesine ilişkin bir beklentim yok. Hükümetin, Merkez Bankası’nın ve bakanlığın tutumu da bu yönde. Toplumsal ve siyasal baskı gözükmüyor bu ise ara zam ihtimalini daha da zayıflatıyor” diye konuştu.

Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam… Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam…

EMEKLİLER VE MEMURLARA EK DÜZENLEME DE YAPILACAK GİBİ DURMUYOR

Geçtiğimiz yıllarda yapılan ara zamların seçim konjonktüründen dolayı olduğunu belirten Çelik, iki sene içerisinde iki kez ara zam ile asgari ücretin artırıldığını anımsatarak, önümüzde bir seçim olmamasından dolayı ekonomi politikalarından da vazgeçilmeyeceğini belirtti. Çelik, emeklilerin ve memurların da durumuna vurgu yaparak, “Emekliler ile ilgili de bir iyileştirme olmayacak. Enflasyon oranında bir düzenleme olacak ama bu artış yasal düzenlemeden dolayı. Emekliler ile ilgili, memurlar ile ilgili enflasyon kaybına karşı düzenlemeler kısmen de olsa yapılıyordu ancak bu sene böyle bir düzenleme beklemiyorum. Emekliler, resmi enflasyonun altında bir artış ile kalacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ÇALIŞANLARIN DURUMU ZOR OLACAĞA BENZİYOR

Seçimler dolayısıyla bekletilen zamların olduğunu belirten Çelik, özellikle doğalgaz ve elektrik konusunda Temmuz ayından sonra bir artışa gideceklerini düşündüğünü ifade ederek, “Temmuz sonrasında maaşlarda enflasyon altında artışlar ve inanılmaz zamlar bekliyorum. Ekonomik tablo sıkıntılı olacak gibi duruyor. Önümüzdeki süreçte çalışanların durumu zor olacağa benziyor. Bütün göstergeler bu yönde. Genel politika gelir arttıralım, gider arttırmayalım olunca vatandaşın sırtına binen yük artacaktır” dedi.

Kaynak: Milli Gazete / Mehmet Fahri Özkan

Editör: Ahmet Kacır