New York'un Brooklyn bölgesinde Hasidik Yahudileri'nin bir kolu olan Habad-Lubaviç hareketi sinagog liderliğine karşı olduğu ve iki tarafın yüz yıllık yapının sahipliği konusunda ihtilafa düştüğü belirtildi. Bu ihtilaf nedeniyle Habad-Lubaviçlerin sinagogu ele geçirmek için son 6 aydan beri tünel kazdıkları belirlendi. Tünel yetkililer tarafından betonla doldurulmak istendi ama tünelden çıkmayan 10 kişi tutuklandı. Hasidik Yahudileri İsrail'in Gazze katliamına en sert biçimde karşı çıkan kesim.

ABD'de New York'un Brooklyn bölgesinde yer alan sinagogun altında gizli bir tünel inşa edildiği ortaya çıktı. Tüneli doldurmak için pazartesi günü bir çimento kamyonuyla sinagoga gelen polis ekipleri cemaatin direnişiyle karşılaştı. Çıkan olaylarda tünelden çıkmayı reddeden 10 kişi gözaltına alındı. Ekipler, göstericilerin tünellerden çıkarılmasının ardından çalışmalarına devam etti.

Sinagogun hahamı Yosef Braun, polise direnen gençlerin davranışlarının 'korkunç' olduğunu ve kutsal mekana zarar verdiğini söyledi. Sinagogun altına inşa edilen tünelin bölgedeki terk edilmiş bir 'mikveye' çıktığı belirtildi. Mikve, Yahudilerin belli zamanlarda arınma inancıyla banyo yaptığı hamamlara verilen isim. Ancak tünelin neden inşa edildiğine ilişkin net bir bilgi bulunmuyor.

YÜZ YILLIK YAPI ÜZERİNDE İHTİLAF VAR

Daily Mail'de yer alan haberde, yaşananların arka planında Hasidik Yahudilerin içindeki bölünmenin etkili olduğu ifade edildi. Hasidik Yahudilerinin bir kolu olan Habad-Lubaviç hareketinin sinagog liderliğine karşı olduğu ve iki tarafın yüz yıllık yapının sahipliği konusunda ihtilafa düştüğü belirtildi. Habad-Lubaviç hareketine mensup Yahudilerin en az 6 aydır sinagogun altına tünel kazdıkları aktarıldı.

'OLAY YERİNDEKİLER İSRAİL VATANDAŞI'

Tüneller ilk olarak aralıkta tespit edilmiş ve sinagog yöneticileri yapı mühendislerini çağırarak zarar tespiti yapılmasını istemişti. Tünellerin doldurulması için çimento kamyonunun olay yerine gelmesinin ardından birçoğu gençlerden oluşan göstericiler, tünellerin içine girerek doldurulmasını engellemeye çalıştı. Hasidik haber sitesi COL Live, olay yerindeki birçok göstericinin İsrail vatandaşı olduğunu aktardı.

HASİDİK YAHUDİLERİ KİM?

Hasidizm, 18'nci yüzyılda Polonya Yahudileri arasında gelişen ve Yahudi kitlelerinin neredeyse yarısını kapsayan bir dini harekettir. Hasidizm'in kelime anlamı 'dindarlık'tır. Hasidik öğreti, o güne kadar dini dogma ve ritüellerin yerine iman duygusu ve hissini ön plana çıkaran Protestan öğretiyi temsil etmektedir.

Hasidizm, genel olarak Yahudilerin özellikle de Doğu Avrupalı Yahudilerin sosyal yaşantılarını etkileyen çok önemli dini (ruhani) devrimler arasında görülmelidir. Hasidizm, Yahudilerin en karanlık günlerinde, geniş halk kitlelerine yeni bir umut ve mutluluk kazandırmıştır. Hasidizm'in karakteristiğini belirleyen bir takım özellikleri vardır.

Hasidizm, gücünü halktan alan ve dini coşku patlamasıyla ortaya çıkmış bir yeniden canlanma hareketidir.

Çantasını Alan Yola Düştü: Almanya’ya Kaçak Türk Akınında Patlama Çantasını Alan Yola Düştü: Almanya’ya Kaçak Türk Akınında Patlama

Hasidizm, mistik bir harekettir. Kabalistik düşünce ve terminoloji Hasidizm'de, halkın anlayabileceği ve uygulayabileceği bir sekle dönüştürülmüştür.

Hasidizm'le birlikte genel düşünceler, artık kişisel ahlak değerleri haline gelmiştir Hasidi Yahudiler Ortodoks Yahudiliğin bir parçasıdır. Diğer Ortodoks Yahudiler gibi Hasidiler de bir rehber ve yönlendirici olarak Kutsal Kitaba bağlıdırlar. Hayatlarını 613 mitzva çerçevesinde sürdürmektedirler. Kutsal Kitap, Sözlü Yasa, sonraki öğretiler ve gelenekte tanımlanmıs olan bu 613 emir, Hasidilerin yaşantısının her alanını sosyal, ahlaki, ritüel tüm konuları düzenlemektedir.

Orijinal Tevrat'a en yakın uygulamayı yapmaya çalışırlar. Öldürmek 10 emirde yasak olduğu için, bugünkü İsrail'e destekçi değiller.

Hasidik Yahudileri İsrail toplumunda Gazze savaşına en sert tepkiyi gösteren kesim.

Kaynak: Karar 

Editör: Ahmet Kacır