İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan ortak açıklamada, ABD ve İngiltere silahlı kuvvetlerine ait güçlerin adı geçen diğer 4 ülkenin de desteğiyle Kızıldeniz'deki ticari gemileri hedef alan Yemen'deki Husilere ait bazı noktaları vurdukları belirtildi. Söz konusu hava saldırılarının Husilerin ticaret gemilerine ve dolayısıyla küresel ticarete yönelik tehditlerini yok etmek amacıyla yapıldığı ifade edilen ortak açıklamada, Husilerin de 11 Ocak'tan bu yana koalisyon gemilerine yönelik balistik füze saldırıları ve ABD ticari gemilerine yönelik insansız hava araçlı saldırılar düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada, "Bugünkü saldırı özellikle Husilerin yer altı depolama sahasını ile füze ve hava gözetleme yetenekleriyle ilişkili yerleri hedef aldı." ifadeleri kullanılırken, vurulan hedef sayısının 8 olduğu kaydedildi.

Kasım ayı ortasından bu yana Husilerin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik 30'un üzerinde saldırı yaptığına işaret edilen açıklamada, "Uluslararası toplumun geniş fikir birliğinin bilincinde olarak, kurallara dayalı düzeni, seyrüsefer özgürlüğünü ve uluslararası ticareti korumaya, Husileri denizciler ve deniz ticaretine yönelik yaptıkları kabul edilemez ve yasa dışı saldırılardan sorumlu tutmaya kararlı, benzer düşüncelere sahip ülkelerden oluşan bir koalisyon olarak bir kez daha harekete geçtik." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada koalisyonun hedefinin bölgede tansiyonu düşürmek ve Kızıldeniz'de istikrarı sağlamak olduğu vurgulanarak, "Husilere uyarımızı tekrarlamak istiyoruz. Devam eden tehditler karşısında dünyanın en kritik su yollarından birindeki hayatları ve serbest ticaret akışını savunmaktan çekinmeyeceğiz." ifadeleri kullanıldı

Yemen'deki Husiler, ABD ve İngiltere'nin düzenlediği saldırıları protesto etti, geçit töreni düzenledi. 

Başkent Sana'nın kuzeyindeki Beni Huşeyş (Bani Hushaish) bölgesinde toplanan binlerce silahlı Yemenli, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e saldırılarını protesto ederek, hafif ve ağır silahlarla geçit töreni yaptı. ABD, İngiltere ve İsrail aleyhine slogan atan Yemenliler, Yemen ve Filistin bayrakları taşıyarak, Filistin direnişini desteklemeye devam edeceklerini, her türlü karara ve seçeneğe hazır olduklarını vurguladı. 

SANA'YA SALDIRI 

IQ Sıralamasında Geriye Düştük: Çarpıcı Araştırma: Türkiye'nin IQ Sıralamasında Endişe Verici Düşüş IQ Sıralamasında Geriye Düştük: Çarpıcı Araştırma: Türkiye'nin IQ Sıralamasında Endişe Verici Düşüş

Husilere ait Ensarullah internet sitesinde verilen son dakika haberinde de, "ABD-İngiliz güçlerinden başkent Sana'ya saldırı" ifadeleri kullanıldı. 

Bölge sakinlerinden alınan bilgiye göre, bir savaş uçağının başkent Sana semalarında uçmasıyla eş zamanlı olarak başkentin kuzey bölgelerinde şiddetli patlamalar meydana geldi. 

Husiler, 19 Ocak'ta da ülkenin batısındaki Hudeyde kentine ABD ve İngiltere'nin 2 kez saldırı düzenlediğini açıklamıştı. 

İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına karşı ve Filistin'e destek amacıyla 31 Ekim'de Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almıştı. 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, New York'ta gazetecilere bölgede yükselen tansiyonla ilgili açıklama yaparak Amerika'yı uyardıklarını söyledi.

İran'dan Amerika'ya mesaj: Yemen'e yapılan saldırılar savaşın kapsamını genişletir!

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Gazze'deki soykırımla ilgili bugün düzenleyeceği toplantıya iştirak etmek için New York'a gitti.

İRAN'DAN  ABD'YE YEMEN MESAJI

İran devlet televizyonunun aktardığına göre, New York'ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Abdullahiyan, Yemen Ensarullah'ına (Husiler) karşı İngiltere ile birlikte kurulan koalisyonun başını çeken ve yeni bombalamalar başlatan ABD'ye "savaşın kapsamının genişleyeceği" konusunda uyarı mesajı gönderdiklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Gazze'deki durumla ilgili bugün toplantı düzenliyor. Bu toplantıya katılmak için New York'a uçan Abdullahiyan, Yemen'e yapılan saldırılar hakkında "ABD ve İngiltere'ye, bölgede barış ve güvenliği tehdit eden saldırılarının savaşın kapsamını genişleteceği konusunda mesaj ve ciddi uyarılar gönderdik." dedi.

NE OLMUŞTU?

Yemen Ensarullahı, Siyonist İsraill'in Gazze'deki soykırımını durdurması talebiyle 31 Ekim'de Yemen açıklarında Siyonist İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ve rotası Siyonist İsrail olan ticari gemilere el koymaya, bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD ordusu bu süreçte Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronlarının bazılarını düşürdüğünü duyurdu.

Ensarullah'ın Kızıldeniz'de ağırlığını koyması sonrası Siyonist İsrail ile ticaret yapan çok sayıda küresel gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Siyonist İsrail'in bir numaralı suç ortağı ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık'ta bir grup Batılı ülkenin ve işbirlikçi bölge ülkelerinin katılımıyla Ensarullah'a karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık'ta Siyonist rejim İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Ensarullah'a ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından hedef alındı.

Ensarullah, 10 Ocak'ta da Siyonist İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarıyla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Ensarullah'ın Kızıldeniz'deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti.

BMGK'nın bu kararı kabul etmesinin hemen ardından ABD ve İngiltere'nin başını çektiği koalisyon, Yemen'e 11 Ocak'ta hava saldırıları başlattı.

Siyonist İsrail'in en büyük destekçileri ABD ve İngiltere, bu sabah, Avustrulya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda'nın da desteğiyle yürüttükleri hava saldırıları kapsamında Yemen'deki 8 Ensarullah hedefini vurduklarını açıkladı.

Kaynak: Milli Gazete