İsrail-Filistin çatışması sonrası Biden yönetimi, İran'ın esir takası karşılığında serbest bırakılan 6 milyar dolarının yeniden dondurulmasını değerlendiriyor.

ABD, İsrail-Filistin çatışması sonrası İran’ın 6 milyar dolarına tekrar el koyabilir.

Bloomberg’in iddiasına göre Beyaz Saray yetkilileri, Filistinli militanların İsrail’e düzenlediği operasyonunun ardından, esir takası kapmasında serbest bırakılan 6 milyar dolarlık İran petrol parasının yeniden dondurulması olasılığının güçlendiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay, İran’da cezaevinde tutulan ve Katar’ın aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında serbest bırakılan 5 ABD vatandaşı karşılığında İran’ın Güney Kore’de tutulan dondurulmuş fonlarından 6 milyar dolara erişimi serbest bırakılmıştı.

FON TEKRAR DONDURULABİLİR

Cumhuriyetçiler ve Kongre’deki bazı Demokratlar, İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından dondurmanın yeniden uygulanmasını talep etti ve yönetim bu seçeneği değerlendirmeye başladı.

İnsani amaçlarla kullanılacak olan 6 milyar dolar, geçtiğimiz hafta Joe Biden’ın İran’a yaklaşımına yönelik eleştirilerin hedefi haline geldi. İran’ın geçen hafta sonu gerçekleşen saldırıda rol oynamış olabileceğine ilişkin iddialar nedeniyle bu uygulama, Biden’ın eleştirilerin odağına yerleştirdi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, salı günü MSNBC’de yaptığı açıklamada, 6 milyar doların her an “yeniden dondurulabileceğini” söyledi. Kirby, “Hiçbiri tahsis edilmedi. Hiçbiri harcanmadı. Yani bu paranın hepsi hâlâ bir Katar bankasında duruyor ve bu da bizim için bir seçenek” dedi.

OPERASYONUN İRAN BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Bloomberg’e konuşan ABD’li bir yetkili ise dün yaptığı açıklamada, istihbarat teşkilatlarının operasyonu İran’ın yönettiğine veya İran’ın Hamas planlarının ayrıntılarını önceden bildiğine dair hâlâ bir kanıt bulunmadığını söyledi. Ancak yine de bir eylem planlandığına ilişkin İran’ın bilgisi olduğuna inanılıyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen ise dünkü açıklamasında, yönetimin İran’a karşı yeni yaptırımları göz ardı etmediğini belirterek, “gelecekteki olası eylemler açısından hiçbir şeyi masadan kaldırmayacaklarını” belirtti.