25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesi açıklama yapan Aile Bakanı Göktaş, Ak Parti içinde isimler ve Cumhur İttifakı ortaklarından HÜDA-PAR ile Yeniden Refah Partisi'nin kaldırılması yönünde açıklama yaptığı 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a sahip çıktı. Göktaş, kanunun kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasal altyapıyı güçlendirdiğini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasal altyapıyı güçlendirdiğini açıkladı. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, yazılı açıklama ile kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının 'sıfır tolerans' ilkesiyle yürütüldüğünü belirtti.

Göktaş, kadına şiddetle mücadele yol haritasını belirleyen ve temel politika önceliklerini ortaya koyan ulusal eylem planlarını, 2007 yılından beri kararlılıkla uyguladıklarını da bildirdi. 6284 sayılı kanun kapsamında alınan tedbir kararlarına ilişkin verilerin, kurumlar arası entegrasyonu sağlandığını kaydeden Bakan Göktaş "Kurumlar arası veri entegrasyon çalışmalarımız ile 6284 sayılı kanun kapsamında mağdura daha hızlı ve zamanında ulaşarak takip ve izleme süreçlerinin etkinliğini artırdık. 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasal altyapının güçlendirildiğinin ve bu mücadelenin bir üst seviyeye taşındığının en önemli göstergesidir" dedi.

goktas.jpgAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş

'KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI 5 ANA HEDEF BELİRLEDİK'

2021- 2025 yılları arasında uygulanacak çalışmalara yol gösterecek Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4'üncü Ulusal Eylem Planı'nı hatırlatan Göktaş "Eylem planı ile kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için 'adalete erişim ve mevzuat', 'politika ve koordinasyon', 'koruyucu önleyici hizmetler', 'toplumsal farkındalık' ile 'veri ve istatistik' konularında 5 ana hedef belirledik" ifadelerini kullandı.

KALDIRILMASI SÜREKLİ GÜNDEME GELİYOR

Türkiye'nin tarafın olduğu İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından AK Partili çeşitli isimler, Cumhur İttifakı üyelerinden HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Partisi başta olmak üzere pek çok isimden 6284 sayılı yasanın kaldırılması gerektiği konusunda açıklamalar geliyor.
Kadın örgütleri ise yasanın kaldırılmasının kadınlar için "daha fazla ve daha kolay ölüm" anlamına geldiğinin altını çiziyor.

İlk Kez Okuyacaksınız: FETÖ'nün Teknik Nakavtı, Emniyete Verilmeyen 20 Bin Kişilik ByLock Listesi... İlk Kez Okuyacaksınız: FETÖ'nün Teknik Nakavtı, Emniyete Verilmeyen 20 Bin Kişilik ByLock Listesi...

Kaynak: Karar

Editör: Ahmet Kacır