Türkiye’de her geçen gün artan enflasyon vatandaşın belini büktü. Artan enflasyonla birlikte TL para birimi olumsuz yönde etkilendi. 500 TL ve 100 TL yeni banknotların çıkarılması olasılığı yer yer gündeme geliyor. 500 TL ve 1000 TL banknot tasarımları hakkında birçok görsel sosyal medyada dolaşımda girmiş durumda. İşte yeni banknot tasarımlarına ilişkin tahminler…

Enflasyonun tırmanışı, döviz kurlarının yükselmesi nakit para değerinin ciddi oranlarda aşınmasına yol açtı. Bu durum, vatandaşların büyük miktarda nakit akışına ihtiyaç duymasına neden oluyor. Artan yaşam maliyetleri ile birlikte, birçok ekonomist isim 500 lira ve 1000 TL’lik yeni banknot basılmasının gereklilik olduğunu savunuyor. 

500 TL BANKNOT TASARIMI ORTAYA ÇIKTI AMA...

500 TL ve 1000 TL banknot basılması ekonomi dünyasında geniş çaplı tartışılmaya devam ederken yeni banknotlara ilişkin çıkışlar ve tahminler grafik tasarımcılar için ilham kaynağı oldu. 

Şimdiden sosyal medyada birçok 500 TL ve 1000 TL banknot tasarımları dolaşıma girdi. Ancak, Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı yeni banknottasarımların gerçek banknot tasarımlarını temsil edip etmediği konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu yüzden, resmi onay alınıp alınmadıkları konusunda herhangi bir bilgi yok.

Banknot basımı sadece Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılıyor ve şimdiye kadar TCMB ön yüzünde Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu herhangi bir banknot basmadı.

Geçtiğimiz aylarda da 500 TL yeni banknot basılacağı iddiaları gündeme gelmişti.