Maraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Urfa, Adıyaman ve Malatya'da etkili olan yağışlar sele dönüşürken 15 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise hala kayıp. 2021 İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) raporu ölümlerin göz göre göre geldiğini ortaya koydu. Raporda madde madde yaşanacaklar yazılmış. Raporda Cavşak, Karakoyun, Akpınar derelerinden bahsediliyor ve sel olacak yerler derecelendiriliyor. Yağan yağmurlarda taşan dereler de Cavşak, Karakoyun ve Akpınar oldu.

Maraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Urfa, Adıyaman ve Malatya'da etkili olan yağışlar sele dönüşürken 15 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise hala kayıp. Gazeteci Murat Ağırel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda 2021 İl Afet Risk Azaltma Planı (IRAP) raporu ile ilgili detaylara yer verdi. Rapor Şanlıurfa'da taşan derelerin ve alt yapı ile ilgili bütün sıkıntıların tek tek tespitine rağmen dikkate alınmamış.

TAŞACAK DERELER TEK TEK BELİRTİLMİŞ

Ağırel'in paylaşımları şu şekilde:

"Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sel felaketi ile ilgili paylaşımında şunları yazdı: 'Yakın geçmişimizde yaşanan en büyük sel felaketi ile karşı karşıyayız. Metrekareye yağan 170 kilogram yağışla birlikte 65 yıldır görülmeyen bir afet geçirdik.' Yani depreme 'Asrın Felaketi' diyen partinin yönettiği belediye sele, 'Yarım Asırlık Felaket' demişler. Gerçekten öyle mi? Oysaki 2021 yılında AFAD ve Şanlıurfa valiliğinin ortaklaşa düzenlediği IRAP var. Yani İl Afet Risk Azaltma Planı…

Madde madde yaşanacakları yazılmış raporda. Mesela sel felaketi bölümünü inceleyelim… Taşkın olacak dereleri ilçeler dahil yazmışlar. İl merkezi için hangi derelerden bahsediliyor raporda? Cavşak, Karakoyun, Akpınar derelerinden bahsediliyor ve sel olacak yerler derecelendiriliyor. Peki yağan yağmurlarda hangi dereler taştı? Cavşak, Karakoyun ve Akpınar…

YER TESLİMİ YAPILMAMIŞ İHALELER İPTAL EDİLMİŞ

Peki, taşan dererler için ne deniyor biliyor musunuz? Yer teslimi yapılmayan yerlerde ıslah çalışması yapılamamış. Hatta yapım ihalesi yapıldığı halde yer teslimi yapılmadığından ihaleler iptal edilmiş!

Başka ne denmiş? Büyük projelerin finanse edilmesindeki sorunlar, ödenek yetersizliği, yağmur ve kanalizasyon sistemlerinin geliştirilmemesi, taşkın olacak yerlerin imara açılmış olması, derelerin temizliğinin yapılmaması gibi sebepler var. Rapor kapı gibi hazırlanmış. Ölümler göz göre göre gelmiş.

Dahası da var. Dere ıslahı için para bulunamadığı yazan raporun aksine Şanlıurfa Belediyesi Japonya’dan borç para almış. Ama bunu dere ıslahında kullanmak yerine Taliban’a göndermiş."

Kaynak: Karar