Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi.

Ekonomist Murat Kubilay, 100. yıla özel üretilen madeni 5 TL için sosyal medya platformu X’ten (Twitter) yaptığı paylaşımda basılan madeni paranın 5 TL olmasının nedenini açıkladı.

TL’YE İKİ SIFIR MI GELİYOR?

“Konseptin doğruluğu ve estetik değeri üzerine yorum yapmayacağım. Onun yerine neden 5 TL basıldığını izah edeceğim” diyen Kubilay, “2005’te 6 adet 0 atılan ulusal paramıza 2 adet 0 geldiğini yakında itiraf etme durumunda kalırlar” paylaşımını yaptı.

Kubilay, 50 ve 100 TL’nin de 5 yılın sonunda madeni para olma ihtimali olduğunu söylerken 500’lük, 1000’lik ve 2 binlik kağıt paraların çıkacağını da kaydetti.

Kubilay paylaşımının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Toplum baskısı neticesinde, aceleye gelen bir tasarımla son günde bu eksik tamamlanmış. Konseptin doğruluğu ve estetik değeri üzerine yorum yapmayacağım. Onun yerine neden 5 TL basıldığını izah edeceğim.

1 kuruş resmen ölü doğmuştu, tedavüle çıktıktan birkaç ay sonra yerlere atılır oldu. Ardından 5 kuruş sessizce kullanım dışı kaldı. 2018 sonrasında 10 kuruş ve 25 kuruş günlük işlemlerden silindi. 50 kuruş küçük yerlerde hala kullanılıyor, yerel seçimden sonra o da tümden kaybolacak. 1 liranın ömrü az daha uzun olur.

500, 1000 VE 2 BİNLİK BANKNOT VURGUSU

“Eğer elektronik ödeme sistemleri ve kredi kartı teknolojisi gelişmeseydi, esnaf erişemediği bozuk paralardan ötürü şimdiki gibi sadece hayıflanmaz, iş yapamadığı için isyan bile ederdi. Buna rağmen yeni paralar yakında kullanıma girecek. Bizde 6’lı madeni para ve banknot sistemi uygulanıyor. Bu değiştirilemez kural değil ama muhtemelen sürdürülecek.

Önümüzdeki 5-7 yılda en küçük madeni para 1 lira olacak. 5, 10 ve 20 lira da hızla madeni paraya dönüşecek. Enflasyonun ve döviz kurunun durumuna bağlı olmakla birlikte, şu anda ilk duyduğunuzda garip bile gelse, 50 ve 100 TL’nin de 5 yılın sonunda madeni para olma ihtimali var. Tabii bu esnada kağıt 500, 1000 ve 2000 liralar da çıkmış olacak. 5000 ve 10000 liralar da çıkarılabilir.

‘ERKAN CEVAP VERMEKTEN KAÇINDI’

Enflasyon sarmalı maalesef böyle acımasız olur. Teknoloji çağı durumun daha trajik olmasını ancak bu kadar önleyebiliyor. 1970-2004 arasını bilenler sürekli yeni paraların sisteme sürüldüğünü hatırlayacaklardır.

Özetle, 2005’te 6 adet 0 atılan ulusal paramıza 2 adet 0 geldiğini yakında itiraf etme durumunda kalırlar. TBMM’deki soru-cevap kısmında, tarafsızlık ve liyakatına çok güvenildiği söylenen Başkan Gaye Erkan’ın bu soruya cevap vermekten kaçındığını da eklemiş olalım. Tabii hakikatler ortada.”

Şimdi Kazı Kazan Online oynamaya başlayın!Milli Piyango Online'da çevrimiçi kazı kazan kartları oynayın! Şimdi hemen üye olun.Milli Piyango

Citroen C5 AircrossGeniş panoramik cam ile muhteşem ferahlık C5 Aircross!Citroën

Nissan Qashqai ile yola çıkmaya hazırlan.Nissan Qashqai şimdi 125.000 TL’ye varan takas desteğiyle.Nissan TR

Enerjisine yükseleceksinCesur ve kusursuz Opel Mokka ile geleceğin ipuçlarını keşfetmeye hazır mısın? Opel

PEUGEOT SUV 3008Peugeot SUV 3008 ile tanışmak için formu doldurun, sizi hemen arayalım.Peugeot

50,000 Yeni Green Card kazananından biri olun! ABD Green card Çekilişine kayıt yaptırmak için sayılı günler kaldı.Global USA

5 bin TL emekli ikramiyesi ne zaman yatacak, Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi kimlere verilecek?

Kentsel dönüşüm kangrene döner

100’üncü yıla özel madeni 5 lira

Doğalgaz ithalatı ağustosta yüzde 4,5 azaldı

Türkiye ekonomisinde 100 yılın enleri

Türkiye’nin petrol ithalatı ağustosta arttı

Taboola'dan

Şubeye Gitmeden Anında Kredi İmkanı Fibabanka Kurumsal Mobil’de!
Şehirden Kopmadan Doğanın İçinde Bir Yaşam “OrmanYaka”
Gözden Kaçmasın
Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Atatürk'ün huzurunda
Bahçeli’den ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı
AKP’li başkanın afişi tepki çekti
Ali Erbaş'tan ' Filistinli' 100. yıl mesajı

7’den 77’ye Ata’ya koştular
Ali Yerlikaya’nın paylaşımı sosyal medyada gündem oldu
Netanyahu geri adım attı: Özür diledi
CHP’den “Yüzyılın Marşı”
ABD’li siyasetçi Erdoğan üzerinden İsrail’e destek mesajı verdi
İzmir’de 100’üncü yıl coşkusu