Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından dolar, euro ve  gram altın TL karşısında yıl içi zirvelerini yeniledi. Dolar/TL 17'ye doğru yükselmesiyle TL'nin mayıs başından beri kaydettiği değer kaybı yüzde 12'ye ulaştı. Doların ani yükselmesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ekonomist Murat Kubilay, korkutan senaryoyu açıkladı.

"BİRKAÇ HAFTA KALDI SON VİRAJDAYIZ''

Ekonomist Murat Kubilay, ''Dolar kurundaki nihai ve benzersiz bir atak ihtimali öncesinde son virajdayız. Para ve maliye politikasına dair araçların dövizi durdurma etkisinin tümden tükenmesine birkaç hafta kaldı. Ardından ya geri adım atılacak ya da panikle yeni hatalar yapılıp uçurumdan yuvarlanılacak'' dedi.

''BU KEZ BALON DEĞİL''

Kubilay, ''Mevcut dolar kuru seviyesinde hiçbir balon yok. Her zaman geçici düşüşler yaşanabilir, ancak kurun sürekli gitmesinin nedeni mevcut düzeyin dış açığı örtmesine yetmemesi. İlk 5 aydaki dış ticaret açığı 42 milyar dolar ve turizmden gelen miktar bunun yarısı dahi değil. İyi haber şu anda bir kur atağı yok, sadece kur olması gereken yere geliyor; bu esnada yapılan rezerv satışlarıyla bu süreç daha hafif sürdürülüyor. 23 Haziran tarihli PPK toplantısı kritik. Bu sefer normalleşme baskısı ve beklentisi var; tabii muhtemelen olmayacak'' ifadelerini kullandı.

''SON KAYNAKLAR TÜKENECEK''

''Üstelik bu ayın sonu hem dış borç döndürmede hem de kur korumalı mevduatı çevirmede önemli bir dönemeç'' diyen Kubilay, ''Son kaynaklar da bu esnada tüketilecek. Yurt dışı piyasalar ve ekonomilerde de Türkiye lehine bir gelişme yok. Para bulmak zorundalar ama onlara kapı açan bile yok. TÜİK'e göre dahi 3 basamaklı enflasyon görmemiz çok olası. Eş anlı yüksek dış borç, bütçe açığı, cari açık, rezerv noksanlığı yaşıyoruz. Ötesi bu yıl benzerinin hiç görmediğimiz bir bütçe açığı yaşayacağız. Bütçenin en az 3'te 1'i açıkla kapanacak'' dedi.

''TARİHE MÜTHİŞ BİR DAMGA VURACAK''

Kubilay, ''Parasal genişleme ile. Mevcut haldeki resmi enflasyon yüzde 73,5 ve bir TL parasal genişlemesiyle döviz kuru ve enflasyonda yaşanabilecekleri siz düşünün. Kamu kendi giderlerini karşılayabilmek için yangına benzin döküp kendi kendini de ardından tutuşturacak. Özetle sondan hemen önceki virajdayız ve birkaç hafta sonra son viraja girmiş olacağız. Bunları yazmamın nedeni sizi panikletmek değil, tersine şaşırıp paniklemenizi en baştan engellemeye çalışmak. Cahillik ve kibir Türkiye ekonomisinin tarihine müthiş bir damga vuracak'' ifadelerine yer verdi.

''ASLA DÖVİZ CİNSİNDEN BORÇLANMAYIN''

''Asla döviz cinsi borç almayın'' diyen Kubilay, ''Alacaklarınızın tahsilinden emin olun. İş güvencenizi sağlam tutmaya çalışın. Zorunlu giderleriniz hariç tasarrufta kalın, bunlara daha sonra çok ihtiyacınız olacak. Hepsinden ötesi erken seçimler için elinizden geleni yapın, başka kurtuluş yok. Son tavsiyemse iktidar kanadı ve yandaş medyadan gelen mesajlara dikkat etmeniz. Bugüne kadar ne dedilerse tam tersi oldu. Yetkiyi aldılar ve ülkeyi batırdılar. Bir kısmı şimdiden kaçış planını hazırlamıştır. 'Dolar kuru 3 TL'yi geçerse yüzüme tükürün' diyenler ilk kaçacaklar'' dedi.