Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa önerisiyle ilgili açıklamalara bulundu. Akdoğan yeni anayasa çalışmasının asıl amacının Erdoğan'ın fikirlerini meşrulaştırılması olduğunu söyledi

CHP   Ankara Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Umut Akdoğan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa önerisi hakkında açıklamalarda bulundu.

İktidardan Yeni Yasa Teklifi: Borsa ve Dövizden Kazananlara Yüzde 40 Vergi İktidardan Yeni Yasa Teklifi: Borsa ve Dövizden Kazananlara Yüzde 40 Vergi

Akdoğan, Erdoğan'ın anayasa değişikliği talebini samimi bulmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Demokratik bir anayasa yapmanın amacı, iktidarı sınırlamak ve temel hakları güvence altına almak için yapılır. Ancak Erdoğan'ın önerisi, kendisinin yetkilerini sınırlamak istemediğini gösteriyor. Bu nedenle iyi bir anayasa yapma amacı güdülmüyor, daha fazla yetki isteniyor gibi görünüyor. Bu çok açık ve net.
Son dönemdeki kararlar ve uygulamalar da bu durumu gösteriyor. Erdoğan, kararları ihtiyacına göre alıyor gibi görünüyor. Eğer kararlar onun siyasi hedeflerine uygunsa sorun yok, değilse 'tanımam' diyor. Aynı şekilde, muhataplar Erdoğan'dan güçlüyse sorun yok, güçsüzse 'ez geç' politikası izleniyor. Hukuka uygunluk yerine, siyasi çıkarlar öne çıkıyor. Bu nedenle Erdoğan'ın 'yeni bir anayasa' çağrısını samimi bulmuyoruz. Bu bir ön yargı değil, öngörüdür. Bu yaklaşımla bir anayasa yapılacaksa, işimiz zor olacak, ancak direncimiz yüksektir.
Laiklik ve kadın hakları konularında da geri adım atmayacağımızı belirtmek isterim. Erdoğan'ın diğer partilerin önerilerini görmek istediğini söylemesi güzel bir düşünce olabilir, ancak bu düşüncesinin samimi olduğunu düşünmüyoruz. Buradaki amaç, sadece Erdoğan'ın fikirlerini meşrulaştırmaktır. Biz, bu niyetleri çok iyi anlıyoruz ve Türkiye'yi daha özgür, hukukun üstünlüğünü savunan ve demokrasiyi daha iyi benimseyen bir anayasa ile tanıştırmak istiyoruz."