Güzel Türkiye'mizde AKP hükümetinin yanlış ekonomi modeli nedeni ile her geçen gün artan yoksulluk, ücretlerin erimesi, yaşanan hayat pahalılığı ve zamlar bir yandan dar gelirli vatandaşlara zor günler yaşatırken diğer yandan da bazı şirketlerin iştahını kabartıyor. 

Krizi fırsata çevirmek isteyen firmalardan bazıları, ilk önce "piknik ebatı" ile pazara girerken şimdilerde birçok şirket gramla peynir satışına başladı. Avrupa'nın en küçük kaşar peyniri paketini piyasaya süren firmalar 20 gram kaşar peynirini 5 ila 6 lira arasında satışa sundu. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle alım gücü azalan dar gelirli vatandaşlar daha çok çocuklarının okuldaki beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için gram peynire başvurmak zorunda kalıyor. süt ve süt ürünlerine üst üste gelen zamlar ise süt ürünlerine erişimi her geçen gün daha da zorlaştırıyor. 

KİLOLOK KAŞARA GÜÇ YETMİYOR

Kaşar peynirinin 20 gramı satışa sunulurken esas vurgun kilo bazında yapılıyor. Normalde reyona çıkan ürünlerde kilo bazında daha ekonomik olması beklenen ürünlerin 20 gramını 5,5 liraya satan firmalar kilo bazında 110 lirayı bulan fiyatlar belirliyor.

Süt ve süt ürünlerine her geçen gün gelen zamlar ise diğer yandan dar gelirli vatandaşların günlük beslenme ihtiyaçlarını karışlayamadıkları bir tabloya neden oluyor. Bu durum üzerine ise birçok uzman çocuklarda oluşabilecek gelişim sorununa dikkat çekiyor.

Aynı zamanda kuryeler aracılığıyla eve teslimat şeklinde çalışan birçok firmanın ürün listesinde kiloluk peynire rastlamak ise artık pek mümkün değil. Çünkü artık pek çok insan kiloluk peynir alamıyor. Dolayısıyla da firmalar bunun yerine düşük gramajlı ürünlerle piyasaya çıkarken bazı zincir marketler kaşar peynirini dilimle satmaya başladı.