Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan Mehmet Deniz’in, yaşam tarzı nedeniyle Diyanet’ten baskı gördüğü için intihar ettiği iddiası, Diyanet’te de tepkilere neden oldu. Balıkesir İl Müftülüğü’nde, “Başkanlık büyük bir yanlış yaptı. Düzgün bir müftüydü” değerlendirmeleri yapılırken, başkanlıkta ise Başkan Ali Erbaş’a “öfke” var. Erbaş’ın, şartları karşılamamasına karşın Beykoz’a atanan müftü damadı Muhammet Likoğlu’nu anımsatan Diyanet personeli, “Bir siyasetçi arasaydı Ali Erbaş’ı, mahkeme kararı hemen uygulanırdı. Olan garibana oluyor” tepkisini gösteriyor.

Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan müftü Mehmet Deniz’in yaşam tarzı nedeniyle Diyanet’ten baskı gördüğü, hakkında soruşturma açıldığı, mahkeme kararı uygulanmayarak görevine iade edilmediği ve bu nedenle yaşamına son verdiği iddiası tartışmaya neden oldu.

Balıkesir İl Müftülüğü’nde, Deniz’in intiharı nedeniyle “personelin yönetime kin kustuğu” belirtilirken “Başkanlık büyük bir yanlış yaptı. İdare mahkemesi kararı uygulanmadı. Düzgün bir müftüydü” yorumları yapılıyor. Taşra teşkilatında ise “Sahipsiz biriydi. Destekçisi olsaydı bunlar yaşanmazdı” değerlendirmeleri gündeme geldi.

LİYAKAT’ ELEŞTİRİSİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da personel, başta Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş olmak üzere yönetime tepkili. Erbaş’ın, şartları karşılamamasına karşın Beykoz’a müftü olarak atadığı damadı Muhammet Likoğlu kıyaslaması yapılıyor. 

Cumhuriyet ve Gazete Duvar'da yer alan habere göre, lLikoğlu’nun, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a hakaret etmesine karşın hakkında işlem yapılmadığını anımsatan başkanlık personeli, “Bir siyasetçi arasaydı Ali Erbaş’ı, mahkeme kararı hemen uygulanırdı. Bırakın mahkeme kararını, açılan soruşturma bile kapatılırdı. Ali Erbaş’ın müftü damadı, milletvekiline ‘adam değilsin’ dedi, soruşturma açılmadı. Bu müftü basit konulardan soruşturma geçirdi ve tenzil ile cezalandırıldı. Sorumlulardan kim hesap soracak? Bir yönetici taziye mesajı bile paylaşmadı. Bu sessizlik neden?”sorusunu yöneltiyor. 

‘HESABINI KİM VERECEK?’

Müftü Mehmet Deniz’in eşi Zeynep Deniz, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Mazlum olduğunuz aşikâr mahkemeye gidin”dediğini söyledi. Deniz, “Ali Erbaş’a sesleniyorum, Bunun hesabını bana, çocuklarıma kim verecek? Mazlum olduğunuz aşikâr dediğiniz halde mahkeme kararları kimler tarafından müdahale edilerek bu hale getirildi?” dedi. 

Öte yandan Adaletli, Dinamik, İdealist, Liyakatlı Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Ahmet Murat Hocaoğlu, Bu insanı haksızlık nedeniyle kaybettik. Atama Yürütme Kurulu, kınama cezasını kaldırmadı. Bir müftü niçin intihar eder?”ifadelerini kullandı.

Müftü Deniz’in bisiklete binmesi, motosikletle işe gitmesi ve cüppe giymemesi nedeniyle hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından soruşturma başlatılmış, müftülükten atılmıştı. Balıkesir İdare Mahkemesi, Diyanet’in kınama cezasını ve müftülükten atma kararını bozarak göreve iade kararı vermişti. Ancak Diyanet kararı işleme koymamıştı.

 Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan beş çocuk babası müftü Mehmet Deniz'in intihar etmesi dünden bu yana gündemdeki yerini koruyor. 

Müftü Mehmet Deniz’in eşi Zeynep Deniz, Diyanet İşleri Ali Erbaş'ın 'mazlum olduğunuz aşikar mahkemeye gidin' diyerek kendilerini yönlendirdiğini söyledi. Deniz, "Ali Erbaş’a sesleniyorum, Biz bunun hesabını kimden soracağız? Bunun hesabını bana, çocuklarıma kim verecek? Mazlum olduğunuz aşikar dediğiniz halde bu mahkeme kararları kimler tarafından müdahale edilerek bu hale getirildi?" dedi. Play Video

Adaletli, Dinamik, İdealist, Liyakatlı Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Adil-Sen) Genel Başkanı Ahmet Murat Hocaoğlu da yaptığı açıklamada şunları söyledi: ''Çok haksızlığa maruz kaldı. Buna karşı mücadelesini verdi. Bu insanı haksızlık nedeniyle kaybettik. Atama Yürütme Kurulu, kınama cezasını kaldırmadı. Bir müftü niçin intihar eder?" ifadelerini kullandı.

İntihar eden müftünün eşi: Ali Erbaş, 'mahkemeye gidin, mazlumsunuz' dedi

Ne olmuştu?

Balıkesir İl Müftülüğü’nde vaiz olarak görev yapan beş çocuk babası müftü Mehmet Deniz intihar etti. Deniz'in, yaşam tarzı nedeniyle Diyanet’ten baskı gördüğü ve yaşamına bu nedenle son verdiği iddia edildi. Müftü Mehmet Deniz'in bisiklete binmesi, motosikletle işe gitmesi ve cübbe giymemesi nedeniyle hakkında Diyanet İşler Başkanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın ardından müftülükten atılan Mehmet Deniz, bunun üzerine mahkemeye başvurdu. Balıkesir İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kınama cezasını ve müftülükten atılma kararını bozarak göreve iade kararı verdi. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bu kararı işleme koymadı. Müftü Mehmet Deniz bunun üzerine durumu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken, müftü Mehmet Deniz dün evinde intihar etti.