Millet İttifakı, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı adayı olarak ilan ederken, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, dört gün devam eden kriz zamanlarını anlattı. Zorlu, Millet İttifakı'nda krizin nasıl çözüldüğüne dair fikirlerini paylaşırken, "Sayın Akşener, milleti için adım attı, Türkiye'nin önünü açmak için çalıştı" dedi.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan Millet İttifakı, 6 Mart Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak açıkladı.

2 Mart'ta ise gerçekleştirilen Millet İttifakı toplantısından sonra İYİ Parti lideri Akşener, cumhurbaşkanı adayı olmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ı göreve çağırmıştı.

Bu şekilde meydana gelen kriz, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcılığı formülüyle aşıldı.

Millet İttifakı'nda yaşanan krize ve bundan sonraki aşamalara dair soruları İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, NTV'den Funda Görey'e yanıtladı.

İşte özel röportajdan öne çıkan başlıklar:

'AKŞENER MİLLETİ İÇİN ADIM ATTI'

"Sayın Akşener, milleti için adım attı, Türkiye'nin önünü açmak için çalıştı. Bir hususun altını çizmek istiyorum. İYİ Parti ve Genel Başkanımız Meral Akşener, bu ülkenin aydınlık yarınlara kavuşması için yılmadan bugünlere geldi. Genel Başkanımız Millet İttifakı'nın çimentosudur.

HERKESİN KAZANACAĞI FORMÜL

Herkesin kazanacağı bir formülü hayata geçirdik.

142010122-aa-20230306-30491751-30491750-iyipartisozcusukursadzorlu.webp

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu

YENİ BİR DÖNEMİN UMUDU

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Millet İttifakı'nın başarılarıyla Türkiye'de yeni bir dönemin umudunu taşıdılar. Ve milletimizde bir heyecan uyandırdılar. Bizim ilkesel duruşumuzda bir farklılık olmadı. Biz halkın bu tercihini yeniden milletimizin huzuruna sunmayı başardık. Seçim kazanıldıktan sonra en uygun sürede atamalar yapılacaktır.

HDP'DEN DESTEK İSTENECEK Mİ?

CHP'nin ya da diğer partilerin başka partiyle görüşmesinde sorun yok. AK Parti de HDP ile anayasa görüşmeleri sürecinde HDP ile bir görüşme gerçekleştirdi.

AKŞENER BAŞBAKAN

Parlamenter sisteme geçeceğiz, ve Genel Başkanımız Meral Akşener Başbakan olacak.

LİDERLER ORTAK MİTİNG YAPACAK MI?

Nasıl bir çalışma yürütüleceğine dair tablo önümüzdeki günlerde netleşecektir. İYİ Parti olarak hazırlıklarımız var, haftaya netleşir.

MUHARREM İNCE İTTİFAKA KATILIR MI?

Genel Başkanımız da açıkladı, sayın Muharrem İnce çok tecrübeli bir siyasetçiydi. Aramızda görmekten memnuniyet duyarız ancak bu bizim verebileceğiz bir karar değil."