Depremin üçüncü günü Ahbap Derneği'ne 2 bin 50 çadırı 46 milyon liraya sattığı için eleştirilerin hedefinde olan Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dolmabahçe'de düzenlediği ve bilim insanlarının katıldığı deprem toplantısında yer almadığı belirtildi. Yaşanan duruma ilişkin “Hükümet Kınık'ın üzerini çizdi mi?” yorumları yapıldı.

Kızılay'ın Ahbap'a çadır sattığı skandalının ortaya çıkmasından sonra Kızılay Başkanı tartışmaların odak noktası haline geldi. İktidar kanadından henüzbir eleştiri gelmese de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilim insanlarıyla yaptığı 'deprem' konulu toplantıda Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ''Kızılay Başkanı "Abbas" Kınık'' başlıklı bugünkü köşesinde konuyu gündeme getirdi. Altaylı'nın yazısı şu şekilde:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün bilim insanları ve ilgili kurumların katılımı ile bir “deprem toplantısı” yaptı. Keşke bu toplantı yıllar önce yapılsaydı, keşke bilimin sesine yıllar önce kulak verilseydi, keşke bu işler 100 bini aşkın insanımız enkaz altında can vermeden yapılsaydı demek elbette mümkün ama geç olması hiç olmamasından iyidir demek en iyisi.

'ERDOĞAN BELLİ Kİ DEFTERDEN SİLMİŞ'

Türkiye’nin uluslararası alandaki en bilinen ve çalışmaları en fazla atıf olan deprem bilimcisi Celal Şengör’ün bu toplantıya davet edilmemiş olması pek çok kişinin dikkatinden kaçmadı. Celal'in niye çağırılmadığını tahmin etmek güç değil. Çok da önemli değil. Ancak gözlerden kaçan bir başka şey vardı bu toplantıda. Çağrılmayan tek kişi Celal Şengör değildi.

Bir eksik daha vardı toplantıda. O da Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tı. Bilim insanlarının yanı sıra depremle ilgili tüm kurumlardan temsilcilerin bulunduğu toplantıya davet edilmeyen kişi Kızılay Başkanı idi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerem Kınık’ın istifasını şimdilik istememişti ama belli ki, defterden silmişti.”