Erdoğan bütün itirazlara rağmen vaz geçmediği mülakat uygulamasına yeniden seçilirse son vermeyi vaat etti. “Binlerce gencin emeğini gasp eden sistemi kaldırmak için niye sandığı bekliyorsunuz?” eleştirileri geldi. İmamoğlu telafisi imkansız hak kayıplarına dikkat çekti: 21 yılda kaç kişinin hakkını yediniz?

ÜÇ YILDA 17 BİNE YAKIN HAK GASPI BAŞVURUSU

Muhalefetin gündeme getirdiği vaatler, AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer aldı. Cumhurbaşkanı kamuda mülakatı kaldırma sözü verdi. Sınavlarda yüksek puan alıp mülakatta elenen binlerce gencin hayatını alt-üst eden sistemi kaldırmak için neden seçimin beklendiği sorusu yöneltildi. “Gece yarısı imzalanacak tek bir karara bakar” yorumları yapıldı. Kamu Denetçiliği Kurumu’na 2019-2022 döneminde hak gaspına uğradığı gerekçesiyle 16 bin 520 şikayet yapıldığına dikkat çekildi.

‘AKRABAYLA-DAMATLA ÜLKE YÖNETİMİ BİTECEK’

Karar'in manşetinde yer alan habere göre, Muhalefet ve STK’lar “Seçim vaadi olmasın, hemen kaldırılsın” çağrıları yaptı. Giresun’da halka seslen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Siz acaba 21 yılda kaç milyon kişilik hukuksuzluk yaptınız, kaç kişinin hakkını yediniz? 21 yıl sonra mı aklınıza geldi ‘Artık mülakat yok’ demek” tepkisini gösterdi. İmamoğlu, liyakat vurgusuyla “Biz memleketimizin evlatları ile bu ülkeyi yöneteceğiz. Sadece bir avuç insanıyla, akrabasıyla, damadıyla, kızıyla ülkeyi yönetme devrine son vereceğiz” dedi.

1604krt01a-tum.jpg

ERDOĞAN'A 'MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ' TEPKİSİ: 21 YIL SONRA MI AKLINIZA GELDİ?

Kamudaki personel alımlarında büyük hak kayıplarına ve kayırmacılığa neden olduğu gerekçesiyle yıllardan beri tartışılan ‘sözlü mülakat’ı muhalefet iktidara geldiklerinde kaldıracağı vaadinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 14 Mayıs’a 33 gün kala kendi iktidarı döneminde başlatılan uygulamayı kaldıracaklarını söyledi. Giresun’da konuşan İBB Başkanı İmamoğlu da Erdoğan’ı eleştirerek “Siz, acaba 21 yılda kaç milyon kişilik hukuksuzluk yaptınız, hakkını yediniz? 21 yıl sonra mı aklınıza geldi” dedi.

AK Parti iktidarı döneminde kamudaki personel alımları için uygulanan ‘sözlü mülakat’ yıllardan beri büyük hak kayıplarına adam kayırmacılığa neden oldu. Yazılı sınavlardan yeterliliğini kanıtlayarak yüksek puan alanlar sözlü mülakatlarda düşük puan verilerek elendi. Yazılı sınavlardan düşük puan alarak yeterliliğini kanıtlamayanlar ise sözlü mülakatta yüksek puan verilerek atandı. Uzun süreden beri tartışılan ve muhalefetin ‘derhal sonlandırın’ çağrısı yaptığı mülakat uygulaması hala devam ediyor. Muhalefet son yıllarda iktidara gelmeleri durumunda sözlü mülakatı kaldıracaklarını her seferinde vadetti, seçim beyannamelerine ilk 100 gün planlarına işledi.

Ancak muhalefetin ilk yapacakları arasında olan ‘sözlü mülakata son’ vaadini kendi iktidarı döneminde hayata geçirilmesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldırılacağını açıkladı. Muhalefetin Erdoğan’a tepkisi sert oldu. ‘Bizim vaatlerimizi kopyalıyor, Kendiniz getirdiniz şimdi şikayet mi ediyorsunuz’ eleştirilerini yaptı. Samsun, Giresun ve Ordu mitinglerini düzenleyen Millet İttifakı cumhurbaşkanı yardımcısı adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuya değindi. Giresun’da konuşan İmamoğlu “21 yıl sonra mı aklınıza geldi?” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, Giresun’da seçmene seslendi. Burada yaptığı konuşmada geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘mülakatı kaldıracağız’ açıklamasına tepki gösteren İmamoğlu “Geçen hafta bir konuşmasında sayın Cumhurbaşkanı ‘artık mülakat yok’ dedi. Siz, acaba 21 yılda kaç milyon kişilik hukuksuzluk yaptınız, hakkını yediniz? 21 yıl sonra mı aklınıza geldi ‘Artık mülakat yok’ demek. 21 yıl yönettiniz mülakat yok... 21 yıl yönettiniz İstanbul’da deprem sorununu beş yılda çözeriz diyorsunuz. 21 yıl yönettiler, şimdi size gelip ‘fındığın sorununu biz çözeriz’ diyecekler. Bunlara kahkahayla gülün. Bunların dediğine inanmayın sakın” dedi.

İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Biz liyakate önem vereceğiz. Biz memleketimizin evlatları ile bu ülkeyi yöneteceğiz. Sadece bir avuç insan ile ülkeyi yönetme devrine son vereceğiz. Onlara ‘Evinize gidin hadi, güle güle’ diyeceğiz. Gençlerimiz hayallerini artık bu topraklarda kurmuyor. Biz bu şehrin her katma değerini yücelteceğiz. İnsanları kandırdıkları bu döneme son vereceğiz. Ne demişlerdi ‘Bunlar gelince yardımları keserler’. Biz ne yaptık; 5 katına çıkardık. Biz insanlarımızı zengin yapmaya, üretmeye ve ürettirmeye geliyoruz. Gençler, hiçbirinizin hakkınızı yedirmeyeceğiz. Gençlerimizin sesinin kısıldığı değil, sesinin gür çıktığı bir Türkiye var edeceğiz. Bu ülkenin teminatı olan gençlerimiz, mutlaka ve mutlaka oy kullanın.

Bunun bir revizyon dönemi olduğu; bir kişinin değil milletin dediğinin olduğu, devletin vatandaşa gücünü değil şefkatini gösterdiği bir dönem geliyor. Konuşurken döver söver gibi değil, güler yüzlü bir dönem geliyor. Bir yöneticinin vatandaşa haddini bildirdiği değil, vatandaş karşısında haddini bildiği bir sistemdir Cumhuriyet. Bizimle görüşemiyor bile. Ekrem İmamoğlu CHP’li, Millet İttifakı’nın belediye başkanı... Devletin, memleketin partisi olur mu ya? Bir belediye başkanı seçildikten sonra, rozetini çıkarır milletine hizmet eder. Size söz veriyoruz: Kurumsal ayrışmayı da partizanlığı da söküp atacağız. Çok çalışacağız, adil olacağız. Bayramı yaşamayı bile halkımıza hayal ettirdiler. Bunlar vermeyebilir, ama sonraki bayram ikramiyesini, 13. Cumhurbaşkanımızın vaadi gibi 15 bin TL olarak vereceğiz.”