İstanbul Valisi Davut Gül, basın yayın organlarının yöneticileriyle tanışma toplantısında bir araya geldi. Toplantıda şehrin geneliyle ilgili sorunlara değinen Gül, “Kısa bir süre içerisinde düzensiz göç İstanbul’un gündeminden çıkacak” dedi.

İstanbul’da yaşanan suç olaylarında yüzde 11 düşüş olduğunu da belirten Gül, “İstanbul’da cinayet suçlarında faili meçhul olay yok” dedi. Gül, ayrıca sokak köpekleriyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valisi Davut Gül, medya temsilcileri ile kahvaltı programında bir araya geldi. Fatih Belediyesi Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’ndeki programa; İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Sahil Güvenlik ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, İl Göç Müdürü Fatih Ayna ile medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Konuşmasının başında İstanbul’un yönetiminde basın mensupları ile ortak çalışılacağına değinen Vali Gül, “Doğru bilgiden yanlış karar ve haber çıkmaz. Sizler, bizleri doğru olarak bilgilendirdiğinizde biz doğru kararlar alacağız. Bizler ise size doğru bilgi verdiğimizde sizler doğru haberler yapacaksınız. Birlikte iş yapma kültürüne inanan birisiyim. Basın mensuplarımız başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile İstanbul’umuz için ortaklaşa çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’DA SUÇ ORANLARINDA YÜZDE 11 AZALMA VAR”

İlimizdeki asayiş çalışmalarına değinen Vali Gül, “İstanbul, dünyanın en güvenli şehirlerinden bir tanesi. Suç oranlarına baktığımızda son 3-4 senede ciddi bir düşüş var, bu oran ise yüzde 11. İstanbul’umuzda 60 bine yaklaşan emniyet ve kamu görevlisi mesaisinin başında. Faili meçhul kalan bir olay yok. İstanbul’un güvenliği benden ve bütün mesai arkadaşlarımızdan daha önemli. Esenyurt’a özel baktığımızda suçlar geçen seneye oranla yüzde 9 düştü. Sayın İçişleri Bakanımızın talimatı ile illegal gruplarla sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. Yürütülen düzensiz göçle mücadele çalışmalarını ifade eden Vali Gül, “İstanbul, bir dünya kenti. Güvenlik güçlerimizin kayıt kontrolünde kayıt dışı gözükenler ve suç işleyenler ile mücadele ediyoruz. Bunlar, kendi ülkelerine geri gönderiliyorlar. Göç politikamız, merhamet ve adalet eksenli. Kimsenin başı boş dolaşmasına müsaade etmeyeceğiz. İnşallah düzensiz göç, birkaç yıl içinde İstanbul’un gündeminden çıkacak. Göçmen politikamızı ucuz iş gücü üzerine kurarsak çok büyük bir yanlış yaparız” şeklinde konuştu.

“BİN TANE HAYIRSEVER ARIYORUZ”

Son olarak eğitim ve sokak hayvanları meselelerine de değinen Vali Gül, “Eğitimde İstanbul’da bin tane hayırsever arıyoruz. Ortaokulu bitirdikten sonra herhangi bir çocuk Mesleki Eğitim Merkezlerine gittiğinde haftanın 1 günü burada teori eğitim görecek, diğer günler iş yerinde pratik yapacak. Çocuğumuz meslek lisesi diplomasına kavuşmuş olacak ve öğrencimizin bir mesleği olacak. Bu sayede çocuk dilenci meselesini gündemimizden çıkaracağız. Dilencilik meselesinde ekonomik sebepleri ortadan kalkmış ama bu devam ediyorsa çocuklarımız koruma altına alınacak. Yabancılar ise sınır dışı edilecek. Belediyeler ve hayvanseverlerin görevlerini yerine getirmesi ile sahipsiz hayvan sorunu ortadan kalkacak” ifadelerinde bulundu.

“RUHATSIZ SİLAHLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, “Yaptığımız düzenli kontrollerde ruhsatsız silah ele geçiriliyor. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” dedi. İstanbul’da suç oranlarının düştüğünü ifade eden İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, “İstanbul’da güvenliğini sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an da suç aydınlatma oranı yüzde 92. Esenyurt’ta suç oranlarında ciddi bir düşüş var” şeklinde konuştu. İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, “2022’de 16 milyon turist ilimizi ziyaret etti. İstanbul’a 2023 yılının ilk 6 ayında gelen turist sayısında 1 milyon 600 bin bir artış var”  ifadelerini kullandı. Program, medya temsilcileri ile hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.