Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Kahramanmaraş merkezli deprem sırasında yaşananlarla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Bu deprem, yaklaşık 50 bin insanın hayatını kaybettiği, 11 ilde yol açtığı yıkımla doğrudan 13.5 milyon kişiyi etkiledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremin en kritik saatlerinde askerlerin kışladan çıkarılmadığı ve bu nedenle can kaybının arttığına dair yorumlara tepki göstererek, "Toplam 40 binden fazla asker, uzman ve teknik personelimiz görev yapıyor" ifadesini kullanmıştı. Ancak Saymaz'ın aktardıklarına göre durum tam olarak böyle değil.

Saymaz, Askeri birlikler, depremden yaklaşık 24 saat sonra ancak bölgeye intikal ettiğini ifade etti. Saymaz, ayrıca depremzedelerin hayatta kalma şansını artırmak için askerlerin daha erken görevlendirilmiş olması gerektiğine dikkat çekti.

Mehmetçiğin deprem bölgesine 36 saat sonra gönderildiğini dile getiren gazeteci, şunları kaydetti:

"Mesajın tarihi: 7 Şubat, saat 16.13
Deprem gününe dönelim.
Merkez üsü Kahramanmaraş Pazarcık olan deprem 6 Şubat’ta saat 04.17’de meydana geldi.
AFAD, 35 saat 56 dakika sonra TSK'dan yardım istedi.
AFAD'tan 7 Şubat’ta saat 16.13’te TSK’ya geçilen ‘Hizmete Özel’ mesajda arama kurtarma için personele ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, şöyle deniyor:
'Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında yapılan çalışmalara destek vermek üzere personele ihtiyaç bulunduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü yeterli sayıda personelin çalışmalara destek vermek amacıyla görevlendirilmesi…'

HAVA KUVVETLERİ DE GECİKTİ

AFAD'ın mesajı TSK tarafından hava, kara ve deniz kuvvetleri komutanlıklarına gönderildi.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi mesajı aldıktan beş saat 22 dakika sonra Muharip Hava Kuvvetleri, Hava Eğitim ve Hava Lojistik komutanlıklarına ‘Çok Acele’ şeklindeki öncelik derecesiyle mesaj geçti.
7 Şubat günü saat 21.35’te iletilen ‘Personel Görevlendirmesi’ konulu mesajda şöyle yazıyor:
'-Birlikler tarafından uygun görülen uzman veya gönüllü personelin planlanabileceği,
-İhtiyaç duyulması halinde lojistik komutanlığı tarafından personel intikalinin sağlanması amacıyla gerekli uçak/helikopter planlaması yapılabileceği,
-Planlanan personel tarafından her türlü emniyet kurallarının ön planda tutulması,
-Ana ast komutanlıklar ile ilgili valilikler ve AFAD arasında koordine yetkisi verildiği,
-Faaliyetlere ilişkin alınan tedbirler ile planlanacak personel listelerinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na bildirilmesi.'

ÜÇ GÜN SONRA MI GİTTİLER?

Belgesiyle anlattığım üzere AFAD, depremin üzerinden 35 saat 56 dakika geçtikten sonra TSK’dan yardım istedi. Hava Kuvvetleri de mesaj ulaştıktan 5 saat 22 dakika sonra bağlı komutanlıklarını bilgilendirdi. Bu gecikmenin de neden kaynaklandığı mutlaka araştırılmalı.
Toplamda en az 41 saat 18 dakika gecikildi.
Hava Kuvvetleri’nin mesajı, 7 Şubat’ta saat 21.35’te yollandığı için gereğini yapmak ertesi güne kaldı. 8 Şubat’ta bütün birliklere yayınlanan emirde, 'Deprem felaketi sonrası yapılan çalışmalara uzman veya gönüllü olarak destek vermek üzere personele ihtiyaç duyulduğu' hatırlatılarak, şöyle deniyor:
'Bu kapsamda ilgi mesaj personele tebliğ edilerek, doğal afet bölgelerine gönüllü gidecek personel bilgileri ana ast komutanlıklar tarafından günlük olarak Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığına bildirilecek olup personelin yoklama kaydı ‘0079-Mazeret İzni (Doğal Afet) olarak bildirilecektir.'
Emrin kara ve deniz kuvvetlerinde görevli olan HKK personeline de tebliğ edilmesi, gönüllü gidecek olanların Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na bildirilmesi istendi.
İddia o ki bu emir 8 Şubat’ta saat 17 sularında personelin eline ulaştı. Dolayısıyla birçok uzman ve gönüllünün 9 Şubat’ta, depremin üçüncü günü bölgeye gittiği öne sürülüyor."