Gazeteci Fehim Taştekin, Aksa Tufanı Operasyonu başladığında  İstanbul’da bulunan ve şükür secdesine kapanan  Hamas lideri İsmail Heniyye’nin nazikçe  Türkiye’den gönderildiğini öne sürdü.

Al-Monitor'a konuşan iki farklı kaynak Türkiye'nin söz konusu kararı "Hamas'ı hala himaye ediyor" görüntüsünden çıkmak adına aldığını kaydetti.

Al Manitor'a konuşan Ankara’daki Filistinli bir  kaynak ise Türkiye'nin Hamas ile ilişkilerini kesmesi yönündeki baskının  İsrail'den çok Amerika Birleşik Devletleri'nden ( ABD) geldiğini vurguladı.

Filistinli kaynak şunları söyledi:

“Hamas, İslami Cihat ve  Gazze ’deki diğer direniş örgütleri şu aşamada arabuluculuk meselesini konuşmak istemiyor. Gelen tekliflerin hepsi ‘Rehineler bırakılsın’ diye başlıyor. ‘Buna karşılık bombardıman dursun, Gazze’ye su ve elektrik verilsin, Mısır’la Refah kapısı açılsın’ deniliyor. Gazze’deki örgütler ise önce bombardıman dursun, sonra konuşalım’ noktasında. Bu yüzden arabuluculuk teklifleri karşılık bulmadı. Taraflar ateşkese hazır noktaya gelirse Mısır arabuluculuğu kimseye bırakmaz. Katar ve Türkiye yan rollerde oynayabilir.”

Ankara’daki Filistinli kaynak, Al-Monitor’a Filistinlilerin yaşadığı hayal kırıklığını şöyle aktardı:

“Hamas dâhil Filistinli örgütler genel olarak Türkiye’nin tutumundan memnun kalmadı. Açıklamalar yetersiz bulundu. İsrail’in Ankara büyükelçisi bile Dışişleri’ne çağrılmadı. Türkiye tepkisini hissettirecek farklı bir adım atmadı. Bu açıkçası Filistinlilerin hoşuna gitmedi.”

Fehim Taştekin’in aktardığına göre Ankara’nın Hamas’a geçici olarak mesafe koysa da Batılı dostlarının istediği noktaya gelmesi beklenmiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI YALANLADI

Times of Israel gazetesine konuşan bir Türkiye hükümeti yetkilisi ise haberi yalanladı. İsmi açıklanmayan yetkili, aralarında İsmail Heniyye'nin de bulunduğu Hamas yetkililerinin Türkiye'den gitmesinin istediği iddiası için "doğru değil" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise Arapça olarak yayınladığı açıklamada “  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üst düzey Hamas yetkililerine Türkiye'yi derhal terk etme talimatı verdiği" iddiaları tamamen asılsızdır. Asılsız iddialara inanmayın" denildi. 

Kaynak: İslami Analiz