Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas’ın Siyonist rejime karşı başlattığı Aksa Tufanı operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Gerginliğin bölgeye yayılmasından endişeliyiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, " Gazze'de insanlık yok ediliyor. 360 bin kilometreye sıkışmış 2 milyon insanın suyunu, elektriği kesmek en temel insan haklarına aykırıdır. Gerginliğin bölgeye yayılmasından endişeliyiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Ahmet Davutoğlu'ndan Dubai'de Çekilen Kareye Tepki: 'Müslüman Ülke Liderlerine Yakışır mı?' Ahmet Davutoğlu'ndan Dubai'de Çekilen Kareye Tepki: 'Müslüman Ülke Liderlerine Yakışır mı?'

"YARDIM UÇAĞIMIZI GÖNDERDİK"

El Ariş havalimanına bir insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik. Uçağımız bugün saat 12.00 itibarıyla havalimanına indi. AFAD başkanımız yeni yardım malzemelerinin bölgeye sevki için çalışmalarını sürdürüyor. Biz bu yardımları yaparken ABD, İngiltere buraya uçak gemisi göndermeyi düşünüyor. İnsan hakları beyannamesinde acaba bunlar var mı? Gazze'de kadın, çocuk hepsi yok ediliyor. Bundan kimse dertlenmiyor. Ama biz dertleniyoruz. Eğer insan hakları evrensel beyannamesine zerre kadar saygınız varsa, herkes acaba ne gibi yardımda bulunabiliriz bunu konuşmalı. Ama bunların böyle bir derdi yok.

"TÜM TARAFLARI BARIŞA DAVET EDİYORUZ"

Gazze'ye insani yardımlarımızı ulaştırmaya devam edeceğiz. Filistinlilere yapılan insani yardımların kesilmesi ise yeni bir utanç lekesi olarak bu kararı alanların alnına yapışmıştır. Tüm tarafları önce ateşkesi sonra kalıcı barışı görüşmeye davet ediyoruz. Kimi aktörlerin sükuneti tesis etmek yerine ateşe benzin döken hareketleri krizi derinleştirmektedir. Gazze şu an itibarıyla mazlumdur, mağdurdur. Ama İsrail'in böyle bir mazlum durumu söz konusu değil. NATO'da beraber olduğumuz ABD'nin bölgeye uçak gemileri göndermesi taraflar arasında tansiyonun düşürülmesine hiçbir katkı sağlamıyor.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI'NA TEPKİ

ABD dışişleri bakanı benim Dışişleri bakanıma görüşme yapıyor. İsrail'e dışişleri bakanı sıfatı ile değil bir Yahudi sıfatıyla yaklaşıyorum diyor. Sana karşındakiler de bölgeye bir Müslüman sıfatı ile yaklaşıyorum derse ne diyeceksin? Biz Yahudi, Türk, şu-bu demiyoruz.... Karşındakine insan sıfatı ile yaklaşacaksın. O çocukların halini görmüyor musun? Annelerinin babalarının ne hale geldiğini görmüyor musun? Biz bugüne kadar hiç böyle yaklaşmadık. Ülkemdeki İsrail büyükelçiliklerini her türlü koruma altına aldık. Çünkü bu tür dönemlerde her şey olabilir. Biz de ülkemizdeki büyükelçilikleri hep güvence altında tuttuk. Bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye'nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir.

"BİZ SENİNLE NATO'DA BERABER DEĞİL MİYİZ?"

Bizim SİHA'mızı ABD düşürdü mü düşürdü... Biz seninle NATO'da beraber değil miyiz, sen nasıl böyle bir şey yapabilirsin? Sen nasıl müttefiksin, aramızda güvenlik sorunu var. Bu da ülkeyi bölmek isteyen terör örgütlerine cesaret vermektedir. Bize karşı oynanan bu tiyatroyu acı bir tebessümle karşılıyoruz. Tiyatro oynayanları kendi senaryolarıyla baş başa bırakıp kendi milli güvenliğimizi sağlamaya devam edeceğiz. Bağımsız, egemen bir  Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyecektir."

Kaynak: İslami Analiz