Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Karadeniz'deki doğal gaz keşfinin ardından evlere ücretsiz erişiminin sağlanacağını duyurmasının ardından telefonlara "Bu ay faturanızı devlet ödedi. Karadeniz gazımız hayırlı olsun" mesajı geldi. Fakat bedava gazın yerli değil ithal olduğu ortaya çıktı. TPAO'dan yapılan açıklamada doğal gazın henüz test aşamasında olduğu, test amaçlı üretimlerin bu yılın sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.

Her seçim takviminin öncesinde ilk seçim vaadi olarak ortaya çıkan doğal gaz keşfi 14 Mayıs seçimleri öncesinde de kendisini gösterdi.

Geçtiğimiz yıllarda heyecan yaratan Karadeniz'deki doğal gaz keşfi çıkarılmıştı. Gaz çıkarma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında evlere 1 yıl boyunca sıcak su ve ocaklarda kullanılacak olan ve mayıs ayında ısınma için kullanılan doğal gazların bedava verileceğini açıklamıştı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre bedava verilen gazın yerli değil ithal olduğu ortaya çıktı. Türkiye Petrolleri A.O (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Karadeniz'den çıkarılmaya başlandığı söylenen doğal gazın henüz test aşamasında olduğu, test amaçlı üretimlerin bu yılın sonuna kadar devam edeceğini, BOTAŞ ile ticari kontratların testler bittikten sonra imzalanacağını söyledi.

KARADENİZ GAZI MESAJI

Doğal gazı dağıtan özel şirketler tarafından gönderilen ilk mesajda, “Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği Karadeniz gazının devreye alınmasından dolayı 31 Mayıs 2023 tarihine kadar oluşturulacak ilk faturanız devletimiz tarafından karşılanacaktır” denildi. Seçim haftasına girilen bu günlerde ise ödenen fatura tutarını da belirtilerek şu mesaj gönderilmeye başlandı: “Sayın abonemiz, …. nolu sözleşme hesabınıza ait 18/05/2023 son ödeme tarihli 110 TL tutarlı doğalgaz tüketim faturanız Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri çerçevesinde devlet tarafından karşılanmaktadır. Karadeniz gazımız hayırlı olsun.”

GAZ TEST AŞAMASINDA

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, bedava dağıtılan gazla ilgili sorulara Şırnak Cizre'de yanıt verirken, Karadeniz gazının henüz test aşamasında olduğunu söyledi. Bilgin, “Karadeniz gazında şu anda test üretim fazındayız hâlâ. Test üretimi devam ediyor ve bu üretimin tamamını BOTAŞ'a teslim ediyoruz. Test üretimi yıl sonuna kadar aslında devam edecek. Böylece rezervuar davranışını daha iyi anlamış olacağız. Yıl sonuna kadar değil belki ama yılın son çeyreğine kadar devam edecek. Ondan sonra ticari kontratlar devreye girecek” dedi.