Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kasım ayında yüzde 2,88 artışa rağmen, baz etkisiyle yıllık yüzde 84,39’a gerileyen enflasyona ilişkin, “Beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz. Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; enflasyon, kasım ayında yüzde 2,88 oldu. Bu artışa rağmen, yıllık enflasyon yüzde 84,39’a düştü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, baz etkisiyle gerileyen enflasyona ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. 

Enflasyonun zirveyi geride bıraktığını belirterek, düşüş eğilimine girdiğini söyleyen Bakan Nebati’nin paylaşımı şöyle:

ENFLASYON HIZ KESTİ: Kasım ayında enflasyon hız keserek, yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir.

ZİRVEYİ GERİDE BIRAKARAK DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRDİK: Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.

KKM VE TL’NİN İSTİKRARLI DURUŞU ETKİLİ OLDU: Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

ÖNÜMÜZDEKİ AYDAN İTİBAREN DÜŞÜŞÜ DAHA KESKİN HİSSETMEYE BAŞLAYACAĞIZ: Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

VATANDAŞLARIMIZIN ALIM GÜCÜNÜ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz.”