Ekonomist Murat Muratoğlu bugünkü köşesinde, ''Kara para trafiği'' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Muratoğlu, Türkiye'de ekonomik göstergelerin son derece kötüye doğru gittiğini fakat IMF analistleri ile hükümetin bu konuda çeliştiğini hatırlattı. 

Bakan Nebati'nin yurt dışı temaslarına da atıfta bulunan Muratoğlu, para bulmak için çabalayan Nebati'nin bu denemelerinden istediği sonucu alamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Murat Muratoğlu'nun yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Ülke ekonomisinin durumu öylesine kritik ki… Bize neyin parası olduğu fark etmez. Yeter ki gelsin… Sadece para da değil… Altın, gümüş, pırlanta… Ederi olan ne varsa… Uyar valla…

Türkiye'ye giren çıkan paranın kaynağı belli değil diye gri listeye alınmıştı. Nebati Bey gidip yabancı yatırımcılardan para istiyor ama gri listedeysen bütün çabalar nafile…

Temiz para ülkeye girip kendini kirletmek istemez. Kara para ile de ekonomi dönmez.

★★★

Ne fark eder beyazı, grisi diyorsanız, IMF'nin en son araştırmasında listeye alındın mı, dış kaynak ve yabancı sermaye girişleri azalıyor. On dolara muhtaç Türkiye için bunun anlamı 20-25 milyar dolarlık kayıp oluyor.

Zira ülkenin ne hale geldiğinden, yitirilen saygınlık, itibar ve güvenin maliyetinden hiç bahsedilmiyor. Utanmak bize kalıyor!

Kimin matematiği?
Çok enteresan şu matematik… Ülkenin ekonomi yönetimi hesaplıyor, enflasyonun tek haneye düşmesi bekleniyor.

IMF analistleri hesaplıyor, iktidarın iddiasının tam aksine enflasyonda yükselişin devam edeceği yönünde görüş bildiriyor.

★★★

Kuruluşun raporunda 2021 sonunda yüzde 36.1'e tırmanan enflasyonun bu yılsonunda yüzde 52.4'e yükselmesi, 2023'te ise yüzde 29.7 düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kim nerede hata yapıyor?

★★★

Zira yönetim bütün ülkelerde enflasyon yüksek deyip kendilerini suçsuz çıkarmaya çalışıyor ama Türkiye için öngörülen enflasyon aynı grupta yer aldığı ülkelere kıyasla bu yılsonu için 6 kat, 2023 içinse 4.5 kat daha yüksek çıkıyor.

Gelişmiş ülkeler ile fark 10 kat…

★★★

Ayrıca cari açığın geçen yılki 14.9 milyar dolar tutarından bu yılsonunda 39.2 milyar dolara yükselmesi IMF'nin Türkiye ekonomisiyle ilgili olumsuz beklentileri arasında.

Nebati boşuna bir yerlere gitmiyor her hafta… Ne yapsın para arıyor bu yoklukta…