Yoksulluk Artınca Bayram Yardımları 4 Kat Arttı Yoksulluk Artınca Bayram Yardımları 4 Kat Arttı

AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu, Kürtlerin AKP’den koptuğunu ve partisinin kuruluş ilkelerinden uzaklaştığını belirterek, partisine sert eleştirilerde bulundu.

Miroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, Selahattin Demirtaş’ın kamuoyu araştırmalarında Kürtler’in birinci lideri olduğunu, Ekrem İmamoğlu’nun ise ikinci sırada geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra gelmesini ise büyük bir kayıp ve hak gaspı olarak nitelendirdi.

Miroğlu’nun açıklamaları şöyle:

Kürtlerin AKP’den Kopuşu: Miroğlu, Kürtlerin AKP’ye küstüğünü ve partinin siyasi hikayesinin Kürtlerle yeniden buluşmadan zorluklar yaşayacağını belirtti. Selahattin Demirtaş’ın birinci lider olarak kabul edilmesini ve İmamoğlu’nun ikinci sırada gelmesini, AK Parti’nin kendi hikayesine ters düşmesi olarak yorumladı.
 

Partinin Kuruluş İlkelerinden Uzaklaşma: AK Parti’nin, kuruluşundaki “ya demokrasi ya hiç” söylemine sadık kalmadığını ve bu nedenle haklı olduğu durumlarda bile hakkını savunamaz hale geldiğini vurguladı. Partinin güçlendirdiği orta sınıfların, bölgede temel sosyolojisi haline geldiğini ve aralarındaki mesafenin açıldığını söyledi.

Siyasi Kodların Değeri: Miroğlu, AK Parti’nin kuruluşundaki siyasi kodların bugün de değerini koruduğunu, ancak partinin bu kıymetten uzaklaştığını ifade etti. Parti içinde statükodan yana olanların ve seçim yenilgilerine rağmen siyasi kodlara dönmeye karşı olanların bulunduğunu belirtti.

Halk TV'de  yer alan habere göre,  Yeni Anayasa ve Demokrasi Sorunları: Yeni anayasa, yargı ve demokrasi sorunlarının hala devam ettiğini, Kürt meselesinin küresel bir mesele haline geldiğini ve Ortadoğu’daki Kürtlerin umudunun Türkiye yerine ABD olmasının sorgulanması gerektiğini söyledi.

Miroğlu’nun açıklamaları, AK Parti içinde Kürt meselesi ve parti politikalarının eleştirilmesi bakımından önemli bir yer tutuyor. Partisinin Kürt seçmenlerle olan bağlarını yeniden güçlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Miroğlu, AK Parti’nin kuruluş ilkelerine dönmesi gerektiğini savunuyor.

Editör: Ahmet Kacır