İstanbul'da AKP'ye bağlı Bayrampaşa Belediyesi, vergi borcuna karşılık ilçedeki camileri satma kararı aldı. Bu karar, AKP'li Sancaktepe Belediyesi'nin vergi ve SGK borçlarına karşılık okulları satma kararı almasının ardından gelmesi dikkat çekti.

BirGün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre; Bayrampaşa Belediye Meclisi'nin temmuz ayı oturumunda, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün teklifi görüşüldü. Teklifte, belediye ile belediye şirketi Baypaş'ın toplam 90 milyon 817 bin TL vergi borcu bulunduğu belirtildi.

Bu borca karşılık olarak, belediyeye ait olan iki taşınmazın Hazine'ye devredileceği ve vergi borcunun silineceği ifade edildi. Ancak, AKP'li belediyenin devredeceği taşınmazlar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre cami olarak kullanılıyor.

Belediyenin devredeceği taşınmazlar arasında, 792 metrekare büyüklüğündeki Ulubatlı Hasan Cami ve ilçenin en büyük camilerinden biri olan 4 bin 933 metrekare büyüklüğündeki Kocatepe Ulu Cami bulunuyor. Camilerin satışı, CHPli ve İYİ Partili meclis üyelerinin itirazlarına rağmen AKP'li meclis üyelerinin oy çokluğuyla Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Çapık, karara tepki göstererek "Bu çok yanlış bir uygulama. Borç ödemenin hülle yolu... Bu durumun yaygınlaşmaması için elimizden geleni yapacağız. Ülkemizdeki tüm belediyeler borçlarını cami vermek suretiyle yaparsa ne olur? Belediye kötü yönetiliyor. Umarım seçimlere kadar belediye binasını da borç karşılığında vermezsiniz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli Gazete