İstanbul'da Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu gibi mega projeler için yaklaşık 5 milyon ağaçlık orman alanı ve 1140 hektar tarım alanının tahrip edildiği ortaya çıktı. Koru İstanbul projesi kapsamında amacının şehri nasıl koruyabilecekleri konusunda bir yol haritası çıkararak tahribatı tespit etmek olduğunu belirten İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkan Gürkan Akgün, "Sürdürülebilir bir planlama yapılması gerekiyor” dedi.

Mega projeler İstanbul'u tehdit altında bırakıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü'nün bir yıl önce başladığı Koru İstanbul projesi kapsamında, 5 milyon ağaçlık ormanlık alanın ve 1700 futbol sahası büyüklüğünde tarım alanının tahrip edildiği tespit edildi. Bir yol haritası çıkararak tahribatı tespit edilmesi gerektiğini belirten İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkan Gürkan Akgün, “İstanbul artık doğal eşiklere dayandı. Sürdürülebilir bir planlama yapılması gerekiyor” dedi.

'SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR PLANLAMA YAPILMASI GEREKİYOR'

Halk TV'den Hazal Ocak'ın haberine göre, proje kapsamında İstanbul’un orman alanlarının ve su havzalarının bulunduğu kuzey bölgeleri öncelikli olmak üzere ekolojik açıdan zengin doğal alanların korunması ve sürdürülebilir doğal kaynak kullanımı ile kalkınma ve koruma ağırlıklı kullanım dengelerinin kurulması amaçlanıyor. Proje daha sonuçlanmadı ancak İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkan Gürkan Akgün ile proje üzerine konuştuk.

Akgün’ün verdiği bilgiye göre, proje kapsamında bugüne kadar yapılan tespitler şehrin nasıl tahrip edildiğini ortaya koydu. Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu için yaklaşık 5 milyon ağaçlık orman alanı (2.427 hektar) ile 1140 hektar (1.700 futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.

Akgün, projenin amacının şehri nasıl koruyabilecekleri konusunda bir yol haritası çıkarmak ve tahribatı tespit etmek olduğunu belirterek “İstanbul artık doğal eşiklere dayandı. Sürdürülebilir bir planlama yapılması gerekiyor” dedi.

KIYI ALANLARI DA TAHRİP EDİLDİ

Proje kapsamında yapılan tespitlerin bazıları özetle şöyle:

- İstanbul Havalimanı için yaklaşık 13 milyon ağaçlık orman alanı (5 bin 996 hektar), 1.529 hektar (2 bin 150 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı ile 100 hektar (142 adet futbol sahası büyüklüğünde) su yüzeyi alanı yok edilmiş.
- İstanbul'un doğal ve kırsal alanlarında uygulanan RES projeleri için yaklaşık 1 milyon ağaçlık orman alanı (468 hektar) ile 428 hektar (602 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- Endüstriyel odun üretimi için İstanbul Kuzey Ormanları'nda yaklaşık 118.847 hektar (167.340 adet futbol sahası büyüklüğünde) ormanlık alan tahrip edilmiş.
- İstanbul'un doğal ve kırsal alanlarına açılan madencilik sahaları için yaklaşık 5.747 hektar (8 bin 94 adet futbol sahası büyüklüğünde) orman alanı ile 2.196 hektar (3.093 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- İstanbul'un doğal ve kırsal alanlarına açılan katı atık döküm sahaları için yaklaşık 545 hektar (767 adet futbol sahası büyüklüğünde) orman alanı ile 10 hektar (10 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- İstanbul'un doğal ve kırsal alanlarına açılan hafriyat döküm sahaları için yaklaşık 891 hektar (1.255 adet futbol sahası büyüklüğünde) orman alanı ile 69 hektar (97 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- İstanbul'da 2006-2019 yılları arasında yürütülen sanayi faaliyetleri sebebiyle 324 bin ağaçlık orman alanı (1.824 hektar) ile 162 hektar (2 bin 569 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı yok edilmiş.
- İstanbul'da 2006-2019 yılları arasında gerçekleştirilen yapılaşma faaliyetleri sebebiyle 22.8 milyon ağaçlık bir orman alanı (11 bin 381 hektar) ile 12 bin 581 hektar (17.720 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı yok edilmiş.
- İstanbul'un doğal ve kırsal alanlarına uygulanmakta olan metro hatları ve yüksek hızlı tren projesi için yaklaşık 1 milyon ağaçlık orman alanı (600 hektar) ile 328 hektar (463 adet futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- Tarımsal faaliyetler için İstanbul Kuzey Ormanları'nda 867 hektar (1.220 adet futbol sahası büyüklüğünde) orman alanı tahrip edilmiş.
- İstanbul'a Düzce Melen Barajı'ndan su getirmek için uygulanan Melen İçme Suyu Hattı Projesi için 87 bin ağaçlık orman alanı (433 hektar) ile 80 hektar (112 futbol sahası büyüklüğünde) tarım alanı tahrip edilmiş.
- İstanbul'da gerçekleştirilen kıyı dolgu faaliyetleri nedeniyle 3 bin 872 hektar (5 bin 453 adet futbol sahası büyüklüğünde) kıyı alanı tahrip edilmiş.