Prof. Dr. Hakan Kara Kendisine En Çok Sorulan Soruya Yanıt Verdi: "Ekonominin Gidişatından Umutlu Musunuz?" Prof. Dr. Hakan Kara Kendisine En Çok Sorulan Soruya Yanıt Verdi: "Ekonominin Gidişatından Umutlu Musunuz?"

Türkiye'nin ana gündemi yüksek enflasyon ve zamlar olmaya devam ediyor. Alım gücü her geçen gün düşerken, vatandaşlar da yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle alışverişlerinde kredi kartı kullanmak zorunda kalıyor. Bankalararası Kart Merkezi, ocak ayına ilişkin verilerini açıkladı. Kartlı ödeme tutarı, ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira oldu.

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre; açlık sınırı 16 bin 257 lira olurken, yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 21 bin 189 TL’ye yükseldi. Vatandaşlar için temel gıda ürünlerini satın almak dahi imkansız hale geldi, hayat pahalılığı her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Artık alışverişler nakit parayla değil neredeyse sadece kredi kartı ile yapılıyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira oldu.

Buna göre, ocak ayı itibarıyla Türkiye'de kredi kartı sayısı 119 milyon, banka kartı sayısı 190,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 91,1 milyon oldu.

Geçen yılın ocak ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 17'lik, banka kartı adedinde yüzde 11'lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24'lük artış yaşandı.

Kart sayısı ise 400,6 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış gösterdi.

KREDİ KARTINDA ARTIŞ YÜZDE 126

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira oldu.

Kartlı ödemelerin 810,9 milyar lirası kredi kartları ile yapılırken 141,1 milyar lirasında banka kartları, 18,1 milyar lirasında ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde geçen yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 126, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 78 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 124 şeklinde gerçekleşti.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 1,4 milyar oldu.

Karar'ın haberine göre, Kartlı ödemelerin 796,1 milyonu kredi kartları ile yapılırken 500,5 milyonunda banka kartları, 106,4 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 13 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 41 olarak kayıtlara geçti.