Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde AK Partili bazı belediye başkanlarının da kazanan Ekrem İmamoğlu’na oy verdiği ortaya çıkınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vererek o isimlerin bulunmasını istedi. İddiaya göre Erdoğan, isimlerin tespit edilememesi durumunda AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın istifa etmesini talep etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 31 Mart’ta yeniden seçilen Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerde birinci olan partisi CHP’nin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) adayı olmuştu. 5 Haziran’daki seçimde İmamoğlu, AK Parti’nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’le yarıştı. İmamoğlu 515 oy alırken, Genç 250 oyda kaldı.

Emniyetteki Yerlikaya ve Soylu Ekibi Arasındaki “İç Savaş” Devam Ediyor Emniyetteki Yerlikaya ve Soylu Ekibi Arasındaki “İç Savaş” Devam Ediyor

Seçimlerin ardından İmamoğlu’na AK Partili isimlerin de oy verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’la birlikte partinin yönetimindeki bazı isimlerle görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, duruma tepki gösterdi.

1-012.jpgAK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz

'TESPİT EDEMEZSEN İSTİFA ET'

Politikyol'un haberine göre, Erdoğan söz konusu başkanların tespit edilerek savunmalarının alınması ve bu tavırlarının nedeninin öğrenilmesini istedi. Yılmaz’ın ise Erdoğan’a ‘kısa sürede isimleri tespit edeceğini ve kendisine ileteceğini’ bildirdiği, bunun için çalışmalara başladığı öğrenildi. Erdoğan isimlerin tespit edilememesi halinde ise Yusuf Ziya Yılmaz’ın istifa etmesini istedi.

Savunmaları alınacak

 Seçimlerin ardından İmamoğlu’na AKP'li isimlerin de oy verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’la birlikte partinin yönetimindeki bazı isimlerle görüşen Erdoğan, ortaya çıkan tabloya sert çıktı. 

Erdoğan’ın söz konusu başkanların tespit edilerek savunmalarının alınması ve bu tavırlarının nedeninin öğrenilmesini istedi. Yılmaz’ın ise Erdoğan’a ‘kısa sürede isimleri tespit edeceğini ve kendisine ileteceğini’ bildirdiği, bunun için çalışmalara başladığı öğrenildi.

CHP’nin TBB seçimlerinde 448 delegesi bulunurken, seçilmiş delegelerle birlikte TBB’nin delege sayısı 868’e ulaşıyor. DEM Parti’nin 64, YRP’nin 15, MHP’nin 56 delegesi bulunuyor. AKP'nin ise 277 delegesi bulunuyor.

MHP seçimlere katılmazken, YRP ve DEM Parti’den de seçimlere katılmayan isimler olması nedeniyle, sandıklarda İmamoğlu’nun CHP’nin delege sayısından fazla oy almasının AKP'lilerin İmamoğlu’na oy vermesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İmamoğlu’nun oyu ile CHP delegeleri arasında 67 oy bulunuyor. AKP'min delegeleri ile Genç’in oy farkı ise 27.

Editör: Ahmet Kacır