Kamuya borcu olanlar yandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası gecikme zammı oranı ve tecil faiz oranları zamlandı.

Kamu alacakları için gecikme zammı oranı ve tecil faiz oranları arttırıldı.

Cumhurbaşkanı Kararları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tebliği ile yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kamu alacakları için gecikme zammı oranı yüzde 3,5'ten yüzde 4,5'e, tecil faizi de yüzde 36'dan yüzde 48'e çıkartıldı

HER AY İÇİN YÜZDE 4,5 ARTIŞ

Kamuoyuna duyurulan söz konusu karara göre, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 4,5 olarak belirlendi. Söz konusu oran daha önce yüzde 3,5 olarak uygulanıyordu.

FAİZ ORANI YÜZDE 24'E YÜKSELTİLDİ

Ayrıca 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun'un birinci maddesinde düzenlenen kanuni faiz oranının 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere yıllık yüzde 24 olarak uygulanmasına karar verildi.

TAHSİLAT GENEL TEBLİĞİ İLE TECİL FAİZ ORANLARI YÜZDE 48 OLDU

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları da değiştirildi. Tebliğle yıllık yüzde 36 olarak uygulanan olan tecil faizi oranı, yüzde 48 olarak belirlendi.

İşte  Temmuz Zam Tutarları İşte Temmuz Zam Tutarları

AMME ALACAKLARINDA FAİZ ZİRVEYE ÇIKTI

Bugünden itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacak.

Editör: Ahmet Kacır