Çiftçinin arazisine emsal artırılarak yüksek rantla yapılan YDA kulelerinin devlete satılması için pazarlık yapıldığı ve süreci YDA’dan lüks daire alan bürokratların yürüttüğü ileri sürüldü.

Ankara’nın en değerli Bölgesi’nde, Cumhurbaşkanlığı sarayının hemen karşısında yer alan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne (TTKK) ait 49 bin 134 metrekarelik arsaya YDA şirketi tarafından dikilen 6 kuleden 2’sinin devlete satılmak amacıyla gizli pazarlık yürütüldüğü iddia edildi. CHP’nin gölge Ulaştırma Bakanı Ulaş Karasu, YDA şirketine ait iki kulenin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’ne satılması için değer tespit çalışması başlatıldığını söyledi.

TBMM’YE ÖNDERGE VERDİ

Karasu, 2 kulenin DHMİ’ye satılmasıyla ilgili pazarlık ve değer tespit çalışmalarını ise daha önce YDA şirketinden 60 milyon liralık lüks daire aldıkları ileri sürülen bürokratlar Murat Gül ile Ayfer Kara’nın yürüttüğü yönünde bilgiler geldiğini söyledi. DHMİ’de Daire Başkanı olan Murat Gül, lüks daire iddialarının ardından DHMİ Genel Müdür Yardımcılığı görevine terfi ettirilmişti.  Karasu, iddiaların Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye önerge de verdi. DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Gül ile Strateji Geliştirme Daire Başkanı ve 1. Hukuk Müşaviri Vekili Ayfer Kara’nın 2 kuleyi DHMİ genel müdürlük binası yaptırmak için devlete satın aldırmaya çalıştığını savunan Karasu, iki bürokratın daha önce de YDA şirketiyle ticari ilişkilerinin gündeme geldiğini ifade etti. Karasu önergesinde Bakan Uraloğlu’na, “Emeklilerin açlık ve yoksulluk sınırının altında maaş aldığı, Hazine ve Maliye Bakanı’nın ‘kamuda tasarruf’ genelgesi açıkladığı bir dönemde, DHMİ’nin üst düzey bürokratlar aracılığıyla savurganlık, şatafat ve anılması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?” diye sordu.

Kulelere rant davası açılmıştı

Sözcü'den  Erdoğan Süzer'in haberine göre, YDA’nın çiftçi örgütü Tarım Kredi’den alarak üzerine 6 bloktan oluşan lüks gökdelenler diktiği Söğütözü’ndeki 49 bin 134 m2’lik arsanın inşaat emsal alanını sonradan 1.5’ten 2.30’a yükselttiği, bu yolla elde ettiği rantı ise arsa sahibi ile paylaşmadığı için dava edilmişti. Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi, inşaat emsal alanı artışından doğan farkın dava açılış tarihindeki değeri üzerinden TTKK’ya ödenmesine karar verirken, plan notlarıyla elde edilen kazancın paylaşılması talebini ise geri çevirmişti. TTKK, bu kazançtan pay almak için davayı istinafa götürdü. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de Melih Gökçek döneminde ayrıcalıklı imar hakkı verildiği gerekçesiyle bu proje için dava açmıştı.