EPDK, enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle elektrik fiyatlarını yüzde 38 oranında zam yapıldığını duyurdu. Alınan kararı değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Uğur Emek, yapılan yüzde 38 zammın tüketici enflasyonunu yüzde 0,84 oranın artıracağını söyledi.

Ekonomist Prof. Dr. Uğur Emek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, elektriğe yapılan %38 oranındaki zammın tüketici enflasyonuna olan etkisini değerlendirdi. Prof. Dr. Emek'in paylaştığı verilere göre, bu zam tüketici enflasyonunu yaklaşık %0.84 oranında artıracak.

Prof. Dr. Uğur Emek, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Elektriğe yapılan %38 oranındaki zam tüketici enflasyonunu ~%0’84 artıracaktır." Emek'in bu değerlendirmesi, elektrik fiyatlarındaki artışın tüketici fiyat endeksine (TÜFE) doğrudan ve dolaylı etkilerini vurgulayan verilere dayanıyor.

Uğur Emek

@uemek

Elektriğe yapılan %38 oranındaki zam tüketici enflasyonunu ~%0’84 artıracaktır. @TCMBBlog #elektrikzammı

Resim

Merkez Bankası'nın yayımladığı tabloya göre, elektrik ve doğalgaz fiyat ayarlamalarının tüketici enflasyonuna etkileri şu şekilde:

Doğu Perinçek: ABD’nin Cumhur İttifakını Dağıtma Operasyonu, Prof. Dr. Emin Gürses: ABD MHP'yi İstemiyor Doğu Perinçek: ABD’nin Cumhur İttifakını Dağıtma Operasyonu, Prof. Dr. Emin Gürses: ABD MHP'yi İstemiyor

TÜFE Doğalgaz: %0.18 doğrudan etki, %0.12 dolaylı etki
TÜFE Elektrik: %0.30 doğrudan etki, %0.20 dolaylı etki
Tabloya göre, elektrik fiyatlarında %10 oranında bir artış tüketici enflasyonunu doğrudan %0.30, dolaylı olarak ise %0.20 artırıyor. Bu veriler ışığında, %38 oranındaki bir zam, toplamda yaklaşık %0.84 oranında bir enflasyon artışına neden olacak.

Editör: Ahmet Kacır