Merkez Bankası'nın 50 baz puan faiz indirimine gitmesinin ardından ekonomicilerden tepkiler yükseldi. İris Cibre, kararın depremden önce alındığını savunurken Mahfi Eğilmez ise 'bilim' vurgusu yaptı.

Merkez Bankası bugün yaptığı toplantıda yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Buna göre faiz 50 baz puan indirilerek yüzde 8.5'e düşürüldü. Ekonomistler ise bu karara tepki gösterdi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, "Bilime karşı direniş yalnız inşaatta değil, ekonomide de devam ediyor" dedi.

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş ise "Elinizi niye korkak alıştırıyorsunuz! Merkez Bankası'nın politika faizi yalnızca yarım puan düşürülerek yüzde 9'dan yüzde 8.5'e indirildi. Gerçi nasıl olsa bu faiz önemsizleştirilmişti, değil mi..." ifadelerini kullandı.

Alaattin Aktaş

@Alaattin_Aktas

Elinizi niye korkak alıştırıyorsunuz! Merkez Bankası'nın politika faizi yalnızca yarım puan düşürülerek yüzde 9'dan yüzde 8.5'e indirildi. Gerçi nasıl olsa bu faiz önemsizleştirilmişti, değil mi...

Finansal Piyasalar Yöneticisi İris Cibre ise kararın deprem öncesi alındığını savundu ve "Kasımda, Müsiad tavsiyesiyle faiz indirim döngüsünün bittiğini açıklayan TCMB, Cumhurbaşkanı tavsiyesiyle, 50 bps faiz indirdi "Tavsiye" ekonomisi PS. Bu kararın deprem öncesi alındığı gerçeği önümüzde" diye konuştu.

İris Cibre

@iriscibre

Kasımda, Müsiad tavsiyesiyle faiz indirim döngüsünün bittiğini açıklayan TCMB, Cumhurbaşkanı tavsiyesiyle, 50 bps faiz indirdi "Tavsiye" ekonomisi PS. Bu kararın deprem öncesi alındığı gerçeği önümüzde