Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş bugünkü köşe yazısında enflasyona değindi.

Aktaş kaleme aldığı yazısında fiyatların genel düzeyindeki artışının, yani enflasyonun devam edeceğini belirterek sadece yıllık fiyat artış hızının düşeceğini ifade etti. Ekonomist Aktaş ayrıca asıl gerilemenin Aralık ve Ocak aylarında olacağını bunun nedeninin de baz etkisi olduğunu vurguladı.

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, söz konusu yazısında şu ifadeleri kullandı:

"TÜFE’de yeni dönemin temel özelliği artık budur...

Türkiye İçin 3 Farklı Seçim Senaryosu: AK Parti Kazanırsa Dolar Ne Olacak? Türkiye İçin 3 Farklı Seçim Senaryosu: AK Parti Kazanırsa Dolar Ne Olacak?

Fiyatların genel düzeyindeki artış, yani enflasyon devam edecek; ama yıllık fiyat artış hızı gerileyecek.

Kaldı ki yıllık oranda kasım ayında ortaya çıkan gerileme hiçbir şey!

Asıl gerilemeyi aralık ve ocakta göreceğiz.

Ancak yıllık artış oranı fiyatlar düştüğü için gerilemeyecek.

Baz etkisi sağolsun, matematik sağolsun!

Fiyatlar artmaya devam edecek. Hem zaten fiyatların düşeceğini söyleyen de yok ki. Ama yıllık enflasyon oranındaki düşüş, sanki fiyatlar geriliyormuş gibi servis edilecek. Hem alıcı olduktan sonra niye edilmesin!

Kasım ayında tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 2.88'de kalması da, yıllık oranın gerilemesi de önemli gelişmeler ama çok daha önemli bir başka gelişme var.

Yurtiçi üretici fiyatlarındaki artışın düzeyi...

Yİ-ÜFE’deki kasım ayı artışı yüzde 0.74’te kaldı.

Bu endekste yüzde 1'in altındaki son artış yaklaşık iki buçuk yıl önce haziran 2020'de görülmüştü. Üretici fiyatları geçen yıl kasımda yüzde 9.99 artmıştı. Bu oranın devreden çıkıp yerine yüzde 0.74'ün girmesiyle yıllık oran tam 22 puan düştü. Ekim sonunda yüzde 158 olan üretici fiyatlarındaki yıllık artış kasım sonunda yüzde 136’ya indi.

Üretici fiyatlarının yıllık artışı önümüzdeki aylarda çok daha hızlı bir şekilde gerileyecek. Yİ-ÜFE'de geçen yıl aralıkta yaklaşık yüzde 19, bu yıl ocakta yüzde 10, şubatta yüzde 7, martta yüzde 9, nisanda yüzde 8, mayısta yüzde 9 artış kaydedilmişti.

Ancak bir kez daha altını çizelim. Son bir yıldaki artış oranının gerilemesi önemlidir önemli olmaya ama fiyatlar artık belli bir düzeye oturdu. Dolayısıyla asıl üstünde durulması gereken bu düzeydeki fiyatlara göre alım gücünün ne olduğudur. Eğer alım gücü çok zayıfsa, ki öyle, bundan sonra fiyatlar hiç artmasa bile geçmiş refah düzeyini yakalamak mümkün olmayacak demektir."