Husiler, Suudi Petrol Tesislerine, Havalimanı ve Askeri Üsse saldırdı

Suudi Arabistan ile Yemen arasında tansiyonu zirveye çıkaran bir gelişme yaşandı. Reuters'ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, Husiler, Suudi Arabistan'daki Aramco petrol tesislerini vurdu.

Husiler, Suudi Petrol Tesislerine, Havalimanı ve Askeri Üsse saldırdı

Suudi Arabistan ile Yemen arasında tansiyonu zirveye çıkaran bir gelişme yaşandı. Reuters'ın son dakika olarak duyurduğu habere göre, Husiler, Suudi Arabistan'daki Aramco petrol tesislerini vurdu. Yemen merkezli Masirah kanalı kaynak gösterilen haberde, Abha ve Cizan Havalimanı ile bir askeri üssün de hedef alındığı öne sürüldü.

Orta Doğu’da İran ve ABD arasında elçilik baskınıyla başlayıp Kasım Süleymani suikastıyla tırmanan, İran’ın misilleme olarak Irak’taki ABD üslerini vurmasıyla zirve yapan gerilim yankıları dinmeden, bölgeyi sıcak savaşa sürükleyebilecek haber Suudi Arabistan’dan geldi.

Reuters’ın Yemen merkezli Masirah kanalına dayandırdığı habere göre, Husi milisler Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco’nun Cizan şehrindeki tesislerine saldırdı.

2019 Eylül’deki saldırıda tesisler büyük hasar almıştı.

Gündeme bomba gibi düşen haberin ardından, Husiler’in tek hedefinin petrol tesisleri olmadığı ortaya çıktı. Husiler’in Askeri Söcüsü Yahya Saria, roket ve insansız hava araçlarıyla Abha ve Cizan havalimanları ile bir askeri üssü de vurduklarını öne sürdü.

Suudi Arabistan cephesinden henüz bir açıklama gelmezken, Aramco tesisleri geçtiğimiz aylarda da saldırıların hedefi olmuştu. 2019’un Eylül ayında insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıda iki tesis vurulmuş, Husiler’in üstlendiği saldırı nedeniyle 5.7 milyon varil kesinti yaşanmıştı.

Ahmet Kacir

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER