Enflasyondaki artışların para birimini etkilemesinin ardından 1 liranın altındaki madeni bozuk paralar ve 200 liralık banknotların yetersizliği gündeme geldi. Ekonomist Şeref Oğuz "Hiçbir şey alamayan 5 lira yanı sıra 10 liralık kâğıt para, metale dönüşürken 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak" diye yazdı. Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar 500 TL'lik banknot ile 10 TL'lik madeni para basacağı ve 500 liranın üzerinde Merkez Başkanı Erkan'ın imzasının olacağı belirtildi.

Enflasyondaki artışlar para birimini de etkiledi. 1 liranın altındaki madeni bozuk paralar yetersiz gelmesinin ardından 200 liralık banknotların da yetersizliği gündemde. Böylelikle, Merkez Bankası'nın yıl sonuna kadar 500 TL'lik kağıt banknot ve 10 TL'lik madeni para basacağı belirtildi. Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, 500 liralık banknotların basımının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek yıl sonuna doğru piyasada 10 liralık madeni para ve 500 liralık kağıt paraların dolaşıma sokulacağını ve 500 liranın üzerinde Merkez Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın imzasının olacağına dikkat çekti.

oguz.jpg

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz

Oğuz'un "Seçim Ekonomisi 2.0’ın kodları" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

500 LİRALIK BANKNOT KAÇINILMAZ OLDU

"Şu anda piyasadaki en küçük banknot; 5 lira… Onunla sadaka dahi verilemez hale geldi. En büyük kupür ise 200 lira ve enflasyon yüzünden satınalma gücü hızla eriyor. ATM’ler kupür şişkini haline geldi. Bir üst kupürün 500 lira olduğunu biliyoruz ve artık çıkarılması kaçınılmaz oldu.

Emisyon uzmanı merkez bankacılar, en büyük kupürün emisyon içindeki payının %50’yi geçmesi halinde yeni bir kupürün dolaşıma çıkarılmasının zaten bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyorlar. Enflasyon sebebiyle ATM’lerde gıcır gıcır 200’lükler ve tap taze 100’lükler görüyoruz.

Henüz mürekkebi kurumamış, seri numaraları birbirini izleyen banknotlar, aslında liramızın fazladan 1 sıfır aldığının da göstergesi… Asgari ücret, memur maaşları ve çıldıran etiketler… Fiyatlandırma davranışındaki bozulma, lirayı pula çevirdi bile.

5613963.jpg

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan

Bu arada bir başka para haberi de şu; Hiçbir şey alamayan 5 lira yanı sıra 10 liralık kâğıt para, metale dönüşürken 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak. İddia odur ki bu yıl sonuna dek 500’lük piyasaya çıkarken 1000 liralık banknotun da 2024 içinde hazırlanacak. Bu arada 500’lüğün üzerinde ilk kadın guvernörümüzü Hafize Gaye Erkan’ın imzası olacağını da hatırlatmak isterim."