İzmir Aliağa'da TCDD mülkiyetinde bulunan 52 bin 284 metrekarelik iki arazi, yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere 2015 ve 2017'de bir firmaya kiralandı. TCDD'ye aylık 41 bin 854 TL kira ödeyen firma, arazileri sözleşmeye aykırı şekilde başka şirketlere 638 bin TL bedelle kiraladı. Firmanın bu yolla aylık 596 bin TL haksız kazanç sağlandığı, Sayıştay raporlarına da yansıdı. Kiralanan araziye giden CHP'li Atila Sertel "Nasıl bir soygundur bu? Bu alanı kime peşkeş çektiniz?" dedi.

İzmir'de TCDD Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Biçerova Gar Şefliği mevkiinde yer alan 40 bin metrekarelik alan 2015'te, Nemrut Körfez İstasyonu Çakmaklı mevkiindeki 12 bin 284 metrekarelik alan ise 2017'de demir yolu yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere kiraya verildi.

Biçerova için 29 bin 334 TL, Çakmaklı mevkisindeki alan için ise 12 bin 284 TL kiralama bedeli ödeyen firma, toplamda 52 bin 824 metrekare olan iki araziyi, sözleşmeye aykırı olarak başka şirketlere taşımacılık, yükleme, boşaltma, emtia depoculuğu ile lojistik hizmetleri karşılığında toplam 638 bin TL bedelle kiraladı.


HAKSIZ KAZANCI SAYIŞTAY BELİRLEDİ

Firmanın iki araziyi başka şirketlere kiralayarak aylık 596 bin TL haksız kazanç elde ettiği, Sayıştay'ın 2021 yılı raporlarına da yansıdı. Sayıştay raporunda şu tespitler yer aldı: "Firmanın sözleşmeye aykırı olarak daha fazla alan kullandığı görülmüştür. Sözleşmenin kurulma amacı demir yolu yük taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi olduğundan, ilgili alanlar bu hizmeti gerçekleştirecek firmalara doğrudan verilmektedir.

Sözleşmelerde ve TCDD Hizmet Tarifesi'nde ilgili alanı firmanın kendisinin kullanma zorunluluğu vardır. Kiracı firma, ilgili alanları kullanma bedeli olarak Taşımacılık AŞ'ye aylık 29.334 artı 12.284 TL öderken hiçbir faaliyette bulunmadan ilgili alanları başka firmalara kullandırarak ayda 49.520 TL artı 121.680 TL artı 25.000 dolar gelir elde etmektedir."


'TCDD'NİN YILLIK ZARARI 7 MİLYONU AŞTI'

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TCDD'den kiralanan ve konteyner deposu olarak kullanılan alanda açıklama yaptı. Sertel "Burası, Nemrut Körfez İstasyonu mevkiinde olduğu için Devlet Demiryolları tarafından özel bir firmaya, 2015 yılında toplam 52 bin 284 metrekare yer olarak kiralanıyor. Bu araziler, demir yolu taşımacılığında yük hizmetlerinde kullanılmak üzere Devlet Demiryolları tarafından kiralanıyor. Kira bedeli olarak 41 bin 618 liraya kiralanıyor.


Bu arazileri 41 bin 618 liraya kiralayan kişi, üçüncü şahıslara kiralıyor. 25 bin Amerikan doları karşılığında kiralıyor, 467 bin lira. Şu an, aylık toplam kira bedeli olarak 683 bin Türk lirası elde ediyor. Yani 41 bin 618 liraya kiraladığı yerden 638 bin lira para kazanıyor. Bu kiralamadan dolayı her ay 596 bin lira Devlet Demiryolları’nın kaybı var. Bu nasıl kiralamadır, nasıl bir soygundur; kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Devlet Demiryolları'nın yıllık zararı 7 milyon lirayı geçti. Bu iddiaları ben söylemiyorum. Bu iddiaları, bu yıl Demiryolları'nı denetleyen Sayıştay müfettişlerinin verdiği bulgular üzerinden konuşuyorum."


'BU, VURGUN DEVEDE KULAK MİSALİ'

TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerine seslenen Sertel, şunları söyledi: "Buradan sormak istiyorum. Nasıl bir soygundur bu? Nasıl bir vicdandır bu? Üçüncü tekil şahısları zengin ederken kamu iktisadi teşebbüslerini, Devlet Demiryolları’nı zarara uğratmak; nasıl bir bulgudur, nasıl bir Sayıştay raporudur bu? Sayıştay müfettişleri, bütün zorlamalara, baskılara rağmen böyle bulguları bulup çıkartabiliyor. Bu, devede kulak misalidir.

Türkiye'de gerçekten Sayıştay müfettişleri özgürce denetim yapabilse inanılmaz derecede yolsuzluklar vardır. Bu alan birilerine peşkeş çekilmiştir. Devlet Demiryolları Genel Müdürü'ne soruyorum. Bu alanı kime peşkeş çektiniz? Bu alan üzerinden ayda 600 bin liraya yakın haksız kazanç sağlayanlar kimler? Bu paradan bir gelir paylaşımı yapılıyor mu? İnanılmaz derecede büyük yolsuzlukların olduğu Devlet Demiryolları'nda yeni bir yolsuzluk ve usulsüzlükle karşı karşıyayız."

Kaynak: Karar