Yapılan son araştırmaya göre; Türkiye'de deprem haftasına girerken son bir haftada en çok geçim derdi ve yerel seçimler konuşuldu. Geçim derdinin deprem illerinin birinci gündem maddesi olduğu belirlendi.

Ipsos Türkiye, 6 Şubat depremlerinin birinci yılında deprem illeri ile ülkenin geri kalanı arasında hissedilen duyguları inceledi. Araştırmaya göre, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar, özellikle ekonomik kriz nedeniyle uzun süredir olumsuz duygular hissediyorlar.

DEPREM BÖLGESİNDE YAŞAYANLARIN ENDİŞELERİ ARTIYOR

Geçim zorluğu Türkiye genelinde en çok konuşulan konu olurken, deprem illerinde yeni bir deprem ve ihtiyaçlar daha fazla gündeme geliyor. Deprem bölgesinde yaşayanların duyguları genel olarak daha olumsuzken, endişe düzeyleri yüksek seyrediyor. Araştırmaya göre, deprem illerinde yaşayan bireyler toplumun geneline göre daha yorgun, endişeli, üzgün ve kafası karışmış hissediyorlar.

NORMALE DÖNÜŞ HALA TAMAMLANMADI

Karar'da yer alan habere göre, Deprem bölgesi dışında yaşayan her dört kişiden biri hala normale dönemediğini ifade ederken, deprem illerinde yaşayanların yarısı normale dönemediklerini belirtiyor. Endişelerin devam ettiği belirtilirken, Marmara depremi konusundaki endişelerin azaldığı ancak hala devam ettiği vurgulandı.

GELİŞMELER İZLENMEYE DEVAM EDİYOR

Araştırma sonuçları, depremin etkilerinin hala hissedildiğini ve toplumun genelinde geçim sıkıntısı ve deprem gibi konuların öne çıktığını gösteriyor. Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, depremin toplumsal farkındalık yaratma konusunda önemli bir rol oynadığını ve bu sürecin titizlikle yönetilmesi gerektiğini vurguladı.