Yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren emeklilerin bağlı olduğu SGK’nın Başkanı Raci Kaya, 3 koltuk, 3 maaş ve 3 makam arabasıyla bol keseden harcama yapıyor...

Emekliye zam için para bulamayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı araç saltanatı sürüyor. Emeklilerin bağlı olduğu SGK Başkanı Raci Kaya’nın 3 ayrı koltuğu, 3 ayrı maaşı ve 3 ayrı makam aracı var. Kaya, İstanbul’da oturduğu ev ile Ankara’daki SGK Genel Müdürlüğü arasında makam aracıyla her hafta mekik dokuyor. Pazartesi günleri Volkswagen Passat marka makam aracı Kaya’yı Ankara’ya getirip, boş olarak İstanbul’a dönüyor.

MEKİK DOKUYOR

Aynı araç cuma günü de boş olarak Ankara’ya geliyor, Kaya’yı alıp İstanbul’daki evine götürüyor. Aracın geliş ve gidişlerinde paralı köprü ve otoyollar kullanılıyor. Kaya, haftanın 4 günü (pazartesiden perşembeye kadar) Ankara’da SGK’nın misafirhanesinde kalıyor. Bu süreçte SGK’ya ait Audi A6 makam aracına biniyor. Ağustos 2023’te SGK Başkanı olan Raci Kaya, Yönetim Kuruluna da başkanlık ediyor. Ayrıca 2020 yılından bu yana Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

ÜÇ ARAÇ DA KİRALIK

3 makam koltuğuna sahip olan ve 3 maaş alan Kaya’nın SGK’dan 110 bin lira, SGK Yönetim Kurulu Başkanı olarak da 47 bin lira aylık ücretler aldığı öğrenildi. Kaya, Kalkınma Bankası’ndan aylık ücret almıyor ancak kâr-zarar durumuna göre yıllık kâr payı (temettü) ödemesinden yararlanıyor. Ayrıca Kaya’ya G-20 toplantılarında da Türkiye’yi temsil görevi verildiği öğrenildi. 3 koltuğu ve 3 maaşı olan Kaya’nın SGK’da biri Audi A6 diğeri Passat marka; Kalkınma Bankası’nda da bir adet yine Passat marka olmak üzere toplam 3 makam aracı bulunuyor. Üçü de kiralık olan makam araçları için devletin kasasından yüklü miktarlarda para ödeniyor.

SGK 6 YILDA 731 MİLYAR YUTTU

Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor

Kendi prim gelirleriyle ayakta duramayan SGK’ya devlet katkısı adı altında her yıl Hazine’den milyarlarca lira kaynak aktarılıyor. 2018 yılından bu yana SGK’ya aktarılan devlet katkısı tutarı her yıl artarak toplamda 731 milyar 42 milyon lirayı aştı. 2018 yılında aylık ortalama 4 milyar 879 milyon lira devlet katkısı aktarılan SGK’ya bu yılın sadece ocak ayında gönderilen Hazine kaynağı 40 milyar liranın üzerinde çıktı.

DEVLET KATKISI (Milyon TL)

YILLAR                     TUTAR

2018..........................57.560    
2019..........................71.222    
2020..........................85.070    
2021..........................16.848    
2022..........................174.712    
2023..........................325.630    
2024.......................... 40.017
toplam:.....................731.042

Artan enflasyon sonrası yaşam mücadelesi veren emeklilerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın 3 koltuk, 3 maaş ve 3 makam arabasıyla görev yaptığı iddia edildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre,  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Raci Kaya’nın 3 maaş aldığını, 3 makam arabasıyla ve 3 koltuk ile bol keseden harcama yaptığını iddia etti.

Lüks içinde yaşam sürüyor iddiası

Yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren emeklilerin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Raci Kaya, lüks ve israfa dayalı bir yaşam tarzı sürdürüyor denildi. Kaya'nın 3 ayrı koltuğu, 3 ayrı maaşı ve 3 ayrı makam aracı bulunuyor. Bu durum, emekli vatandaşların zorluklar içinde geçen hayatlarıyla çelişiyor.

Emeklilerin maaşlarına zam yapılması için sıkıntılar yaşayan SGK Başkanı Raci Kaya'nın lüks yaşam tarzının dikkat çektiği dile getirildi. Kaya, hem İstanbul'da oturduğu evinden hem de Ankara'daki SGK Genel Müdürlüğü'nden sorumluluklarını yerine getiriyor. Bunun için haftalık olarak Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyan Kaya, Pazartesi günleri özel bir Volkswagen Passat marka makam aracıyla Ankara'ya gelip, haftanın geri kalan günlerinde İstanbul'a dönüyor.

Audi A6 makam arabası

Haftalık rutini gereği, cuma günleri boş olarak Ankara'ya gelen araç, SGK Başkanı Raci Kaya'yı alarak İstanbul'daki evine götürüyor. Bu seyahatlerde paralı köprü ve otoyollar kullanılıyor. Kaya, haftanın geri kalan günlerinde (pazartesiden perşembeye kadar) Ankara'da SGK'nın misafirhanesinde konaklıyor ve bu süre zarfında SGK'ya ait Audi A6 makam aracını kullanıyor.

3 ayrı makamı var

2013 yılında SGK Başkanlığı görevine atanarak ağustos 2023'te bu göreve getirilen Raci Kaya, aynı zamanda SGK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstleniyor. Ayrıca, 2020 yılından bu yana Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyor.

Aylık 157 bin TL Maaş 

Kaya, bu görevlerinden dolayı SGK'dan aylık 110 bin lira, SGK Yönetim Kurulu Başkanı olarak da 47 bin lira maaş alıyor. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'ndan aylık maaş almamakla birlikte, kâr-zarar durumuna bağlı olarak yıllık kâr payı (temettü) ödemelerinden faydalanıyor. Ayrıca, Kaya'ya G-20 toplantılarında Türkiye'yi temsil etme görevi de veriliyor.