Bir süredir 31 Mart yerel seçimleri için seçmenlere iktidar kanadından yapılan, 'Biz gelmezsek yatırım alamazsınız' söylemlerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı. Şimşek, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'a desteklerini açık bir şekilde ifade ederek, Kurum'un başkan olması halinde, şehrin ulaşım sorunlarının hızla çözüleceğine ve bu durumun sadece vatandaşların değil, aynı zamanda şirketlerin de kazancına olacağını vurgulaması dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'a desteklerini açık bir şekilde ifade ederek, Kurum'un başkan olması halinde, şehrin ulaşım sorunlarının hızla çözüleceğine ve bu durumun sadece vatandaşların değil, aynı zamanda şirketlerin de kazancına olacağını vurguladı. Şimşek, "Eğer büyükşehir iyi çalışırsa, inanın daha verimli şirketlerimiz olur" diyerek, Murat Kurum'un metro yapımını hızlandıracağını ve bu sayede herkesin kazançlı çıkacağını belirtti.

'AYRIMCILIK YAPMADIK'

Bakan Şimşek, geçmiş yıllarda belediyelere yapılan kaynak dağılımında herhangi bir ayrımcılık yapılmadığını, en çok kaynağın İstanbul, Ankara ve İzmir gibi muhalefetin yönetiminde olan büyükşehirlere ayrıldığını açıkladı. Bu durumun, hükümetin tüm belediyelere eşit şekilde yaklaştığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Ayrıca, Şimşek İstanbul'un karşı karşıya olduğu ulaşım, konut açığı ve afet riski gibi önemli sorunların Murat Kurum'un tecrübesi ile çözüleceğine inancını dile getirdi. Hükümetin İstanbul'un altyapısına yönelik yaptığı önemli yatırımlardan bahseden Şimşek, bu projelerle şehrin ulaşım sorununun çözüme kavuşacağını ve gelecekte de çözüleceğini belirtti.

'KURUM KAZANIRSA ŞİRKETLER DE KAZANACAK'

Bakan, "Hep birlikte İstanbul'u çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız" diyerek, şirketlerin de bu süreçten kazançlı çıkacağını, daha yüksek verimlilikle çalışacaklarını ve çalışanların daha az stresle işlerine devam edebileceklerini ifade etti. Bu kazanımların, dijital çağda fark yaratmanın yolunun Murat Kurum'u desteklemekten geçtiğini gösterdiğini vurguladı.

Şimşek, ekonomik sorunların farkında olduklarını ve bu sorunları çözmek için kapsamlı bir program açıkladıklarını hatırlatarak, enflasyonun tek haneye indirileceğini ve bu sayede vatandaşların daha rahat bir şekilde konut alabileceklerini belirtti. Bakan, zorlu bir dönemde olduklarını ancak başaracaklarına inançlarının tam olduğunu ifade ederek, katılımcılardan Murat Kurum'a destek istedi.

THY Yöneticilerinin Son Maaşları... Genel Müdüre 1 Milyon 400 Bin TL THY Yöneticilerinin Son Maaşları... Genel Müdüre 1 Milyon 400 Bin TL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon kanalında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulun. Şimşek, "Enflasyonu yükseltecek adım atmayacağız. Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız" ifadelerini kullandı. Şimşek'in bu sözleri ise akıllara daha önce kullandığı "Yüksek ücret artışları yüksek enflasyona sebep oluyor. Bizim bu kısır döngüyü kırmamız lazım" cümlelerini getirdi.

Karar'ın haberine göre, Öte yandan Şimşek vergi artışı tartışmalarına dair de konuştu. Bakan Şimşek, "KDV genel artışı olmayacak, kurumlar vergisi genel artışı olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik" dedi.

Şimşek, kur korumalı mevduatın cazibesini kaybettiğini ve çıkışların kademeli bir şekilde piyasayı bozmadan gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:


"Programımızın özü enflasyonu tek haneye indirmektir. Şu anda fiyat istikrarından uzağız ama hedefimiz bu.

İkinci hedefimiz borç oranını yüzde 40 seviyesinin altında kalıcı olarak tutmak. Üçüncü hedefimiz sürdürülebilir cari açıktır.


"ENFLASYONU YÜKSELTMEYECEĞİZ, SÜRPRİZ YAPMAYACAĞIZ"

Bu hedeflere ulaşmada bize ayak bağı olan kur korumalıdan çıkış hedefimiz var. Burada piyasaları bozmadan kademeli çıkış hedefliyoruz.

Enflasyonu yükseltecek adım atmayacağız. Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız

"KDV ARTIŞI OLMAYACAK"

KDV genel artışı olmayacak, kurumlar vergisi genel artışı olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak, MTV'ye ilişkin yeni bir düzenleme olmayacak.

Bütçe disiplinini sağlayacağız.

Kur hedefimiz yok ve olmayacak, serbest kur rejimindeyiz.

Seçim sonrasına liranın değer kaybına ilişkin beklentiler bana çok anlamlı gelmiyor

Piyasada Merkez Bankası var, piyasaya arz ediyor bu doğru, ama bunun dışında müdahalemiz yok diyorlar.

Yurtdışından kaynak girişi var. Küresel olarak faiz indirimleri bekleniyor. Bu da risk iştahını artıracak. Türkiye gibi hikayesi olan ülkelere fon akışı devam edecek.

Dünya Bankası ve uluslararası bankalarla çok iyi diyaloglar kurduk.

Uzun vadeli ve uygun koşullarda 12,7 milyar dolar proje kredisi bekliyoruz.

"TL'Yİ DESTEKLEYEN POLİTİKA SETİ VAR"

TL'yi destekleyen, cazip hale getiren bir politika seti var. Bizim kur hedefimiz yok. Ne aşırı değerli TL'yi ne aşırı değersiz TL'yi isteriz.

Biz programımızı uygulayacağız, başarılı bir şekilde uygulandığında lira itibar kazanacak, reel olarak değer kaybetmeyecektir.

Bu tür programlarda başarı ile uygulanan dezenflasyon programlarının neredeyse tamamında mahalli para birimi bir süre değer kazanıyor.

Piyasaları tedirgin edecek adım atmayız. Piyasayı bozacak bir vergi düzenlemesi gündemimizde yok. Seçimden sonrası için vergiyle ilgili herhangi bir düzenleme gündemimizde yok.

KDV, gelir vergisi ve MTV oranlarında herhangi bir düzenleme gündemimizde yok.

"KKM'DEN ÇIKIŞ KADEMELİ OLACAK"

Kur korumalıdan çıkmayı önemsiyoruz ancak kademeli olacak. Piyasayı bozmayacak. Kur korumalı mevduattan çıkan ağırlı olarak mevduata gitti.

Kur korumalı, 27 hafta kesintisiz düşüyor, cazip olmaktan çıkmaya başladı. O konuda rahatım, kur korumalıdan çıkışı başaracağız.

Türkiye hazirana ayında büyük ihtimalle gri listeden çıkmış olacak.