Türkiye 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümünde kaybettiklerinin yasını tutarken dünya medyası da anma etkinliklerini yakından takip ediyor.

Türkiye'yi yasa boğan 6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü dünya medyasında da birçok habere konu oldu.

İngiliz haber ajansı Reuters, depremin yerle bir ettiği ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Hatay'da dün gece düzenlenen anma yürüyüşünden görüntüleri dünyayla paylaştı. 10 binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşte hükümete öfkenin hissedildiğini yazan Reuters, birçok kişinin deprem sonrası hükümetin ihmalini eleştirdiğini aktardı.

Yürüyüşte Hataylıların hükümetin istifasını istediği belirtilen haberde, insanların günlerce yardım gelmemesini unutmadığına ve "Sesimi duyan var mı?" sloganlarıyla tepkilerini dile getirdiğine dikkat çekildi.

Depremde kuzenlerini kaybeden bir kadın, Reuters'a, "Kimse o gün onların yanında olmadı. Onların kurtarılabileceğini bilmek büyük acı veriyor. Seslerinin duyulmaması bizim acımız" dedi.

Bir başka kişi de protestoların halkın yaşadığı üzüntünün yansıması olduğunu söyleyerek "Bu acıyı tarif etmenin bir yolu yok. Yüreğimiz kan ağlıyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın depremin yıldönümü için paylaştığı mesajda "hükümetin asrın felaketinden sonra hemen harekete geçtiğini" söylediğini aktaran Reuters, birçok Hataylının ise hükümetin kendilerini terk ettiğini düşündüğünü ifade etti.

Hataylı bir depremzede "Burada binlerce kişi öldü. Onlar neredeydi? Neden Hatay'ı terk ettiler ve bizi unuttular" diyerek hükümetin Hatay halkını ölüme terk ettiğini söyledi. Sözcü