Erdoğan-Özel görüşmesinin zabtını tutan CHP'li Namık Tan, iktidarın anayasa değişikliği ısrarına başlıktaki sözlerle eleştirdi “Zaten ülkeyi AKP anayasası ile yönetiyorsunuz. Vatandaş mutsuz” dedi.

CHP lideri Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde yer alan CHP İstanbul Milletvekili ve Türkiye’nin Washington eski Büyükelçisi Namık Tan, gündeme dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Tan şunları söyledi:

HALKIN GÜNDEMİNDE DEĞİL: Bu iktidar sabah akşam bütün seçim kampanyası boyunca ‘Vesayet anayasasını, darbe anayasasını kaldıracağız. Yeni Türkiye’nin anayasasını yapacağız’ falan dedi. Halk oy verdi mi? Vermedi. Bugün halkın gündeminde Anayasa falan yok. Sizden kimse Anayasa’nın değişmesini istemiyor. Millet aç, çocuğunu okula gönderemiyor, okutamıyor, evlendiremiyor ondan sonra gidecek Anayasayı değiştirecek. Hadi diyelim değiştirdiniz işte Anayasa’nın 72 maddesini zaten değiştirmişsiniz.  ‘Ak Parti anayasası’ olmuş zaten. Kendinize benzetmişsiniz, nesini değiştireceksiniz. Üstelik kendi yaptığınız anayasanın amir hükümlerine de uymuyorsunuz.  Anayasa değişirse ona uyacağınızı nereden bileceğiz. Bizim Anayasa talebimiz yok. Bizim talebimiz yanan mutfağı toparlamak, insanların bütçesini yoluna koymak.

BEKA SORUNU MÜLTECİLER: Bu yüzyılın hikayeleri farklı. Daha zorlu sorunlar var. Biz bir beka sorunu yaşıyorsak, daha vahimleri de var. Mülteci sorunu var mesela. Bu sorunu biz küçümsüyoruz. Etrafımıza bakmıyoruz. Siz geziyor musunuz, bakıyor musunuz Türkiye’nin güneydoğusuna gidiyor musunuz? Gitseniz gerçekten ürkersiniz.

KÜLHANBEY DİPLOMASİSİ: Amerika ile külhanbey diplomasisine başladık. Bu ilişkiler açısında yapılacak en büyük yanlıştır. Beğenin beğenmeyin, sevin sevmeyin, Amerika mevcut imkanları itibariyle dünyanın en güçlü ülkesidir. Bizim sevip sevmememiz tepki göstermemiz bir şeyi değiştirmez Ancak iddia ile söylüyorum. Avrupa’da hiçbir liderin, hiçbir ülkenin sizin hakkınızda oluşmuş kanaatini kolay kolay genel olarak değiştiremezsiniz, çünkü büyük hesaplaşmalar var.

Sözcü'den  Emin Özgönül'ün haberine göre,  Yüzlerce yıl biz bu insanlarla dövüşmüşüz, çekişmişiz, alıp vermişiz, ama Amerika ile yok. Amerika ile ilişkiyi iyi kurmanız lazım ve onlara anlatmanız lazım. Tehdit ederseniz, nezaketleri vardır seslerini çıkarmazlar ama kaybeden hep siz olursunuz. Amerika ile ilişkilerimiz  olmaması gerektiği kadar kötü ve çok karmaşık.

ARKA BAHÇE PAHALIYA MAL OLDU: Biz ne yaptık, Ortadoğu’da… Suriye işini şöyle bir düşünecek olursak, o bence bir Sünni arka bahçeye yaratmanın bir teşebbüsüdür, ondan öte bir şey değil. Ona teşebbüs ettik ama çok pahalıya mal oldu. Bunu muhataplarıma da söyledim ‘Burası bizim Afganistan’ımız olur” dedim. Daha 100 binlerdeydik bu mülteci meselesinde. Birçok alanda beka sorunu yaşamaya başladık. Kimin yüzünden? Bize bunu yaşatmak isteyenler yüzünden değil kendi hatalarımız yüzünden.

İSRAİL’DE BARIŞ UMUDU YOK: Bence barış falan gibi bir şey epey bir süre olmayacak. Eskiden bir ümit vardı. Artık o ümidin çok uzun bir süre olamayacağını düşünüyorum. Aksine daha zorlu günler yaşanacak, 40 bine yakın insan hayatını kaybetmiş. Öbür tarafta da kayıplar var. Bugün bir tane Hamas da yok. Halkın büyük çoğunluğu Gazzelilerin yüzde 22 si Hamas’ı destekliyor, diğerleri istemiyor. Çünkü hayatlarını rezil etti. Gelecekten daha da huzursuzum.

GÜÇLÜ ÜLKEYİZ AMA: Kim ne derse desin güçlü bir ülkeyiz. Bir çok yerden gücü var, sanayi var üretebiliyor ama yanlış yönetiliyor. Türkiye o üretimini 5’e 10’a 20’ye katlayabilir. 85 milyon nüfusumuz var. İsrail’in nüfusu 8,5 milyon. Gayri Safi Milli hasılası 400 milyar dolar… Bizimkinin yarısı kadar. ABD’de Nevada’nın 2,6 milyon nüfusu var, GSMH 150 milyar dolar. Çölün ortasında oturuyorlar. Bunları sorgulamalıyız.

Kutsal Topraklarda Skandal: Diyanet Eliyle Mağduriyet, Otel Odaları Basıldı, Kapılar Kırıldı, Arafat Yasağı Getirildi Kutsal Topraklarda Skandal: Diyanet Eliyle Mağduriyet, Otel Odaları Basıldı, Kapılar Kırıldı, Arafat Yasağı Getirildi

Namık Tan, Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül’ün sorularını yanıtladı.

LAKABI PANTER

Hem Washington hem de Telaviv Büyükelçiliği yapan aslen de Antakyalı olan Namık Tan, Kaymakam olan babasının görevi nedeniyle Mardin’de doğdu. TED Ankara Koleji ve Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kolejde futbol takımının kalecisiydi ve “Panter” lakabı ile anıldı. Liseden itibaren diplomat olmak istedi. İlk görev yeri Moskova oldu. Kenan Evren ve Turgut Özal döneminde Çankaya Köşkünde Özel Kalem’de çalıştı. Tansu Çiller ve İsmail Cem’in de Özel Kalem Müdürlüğü’nü yaptı. Abdullah Gül’ün bakanlığı döneminde Dışişleri sözcüsü oldu. Çizgileri güçlü iyi bir karikatürist de olan 68 yaşındaki Tan evi ve iki çocuk babası…

Editör: Ahmet Kacır