TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere iki haftadan az bir süre kala siyasi partiler ve araştırma şirketleri saha çalışmalarını hızlandırdı. Siyasi partiler arasında tüm illerde kıyasıya rekabet sürerken, gözler İstanbul’da. MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, İstanbul’da seçimlerin bıçak sırtı olduğunu söyledi, "seçimin kaderinde söz hakkı olabilecek üç önemli faktörden” bahsetti.

Gerçek Gündem’den Miray Tamere konuşan MAK Araştırma Başkanı Kulat, “Ekrem İmamoğlu - Murat Kurum yarışında kim önde, İYİ Parti ve DEM seçmeni ne diyor?” sorularını yanıtladı.

“DEM'den Murat Kurum'a giden bir oy yok; İYİ Parti seçmeninin üçte ikisi İmamoğlu'na oy veriyor”

DEM ve İyi Parti’nin seçime kendi adaylarıyla girme kararının etkilerinden bahseden Kulat, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Genel seçimlerde İstanbul'da yüzde 10 bandında oy alması muhtemel olan DEM Parti'nin, görünen o ki -seçmenin davranışı- itibariyle diyelim; şu an her üç seçmeninden ikisi sayın Ekrem İmamoğlu'na, biri DEM Parti'ye oy veriyor. DEM'den AK Parti'ye, Murat Kurum'a giden bir oy yok. Normalde İYİ Parti'nin de genel seçim anlamında 7-8 bandında bir oyu var İstanbul'da. Bu seçmenin de yaklaşık olarak üçte ikilik bir bölümü, 'yarısından biraz fazla' diyelim doğru olan cümle o, şu anda Ekrem İmamoğlu'na oy veriyor ve Buğra Kavuncu'ya oy vermiyor. 'Yarısı' diyelim genel anlamda, ona yakın bir rakam çünkü. Buğra Kavuncu'nun aldığı bütün oylar, geçen seçimde Ekrem İmamoğlu'na giden oylar. Bu da önemli bir durum. Buğra Kavuncu, 5 ve üstü oy alırsa Ekrem İmamoğlu'na ciddi bir zarar vermiş olur.”

Yeniden Refah Partisi’nin etkisi

Yeniden Refah Partisi’nin de AKP ile işbirliği yapmamasının etkilerini de değerlendiren Kulat, Yeniden Refah'ın aldığı - alacağı tüm oyların Kurum'dan gideceğini düşünüyor. Bu durumun denklemin önemli ölçüde belirleyicilerinden olacağını ifade eden Kulat, “Şu ana kadar İstanbul'da çok yüksek bir oranda oy alamıyor Yeniden Refah Partisi. Türkiye'nin diğer bazı illerinde, güneydoğu taraflarında bir etkisi var. Şanlıurfa'da var, Elazığ'da var, Malatya'da var. Buralarda bazı yerlerde başa güreşiyor, bazı yerlerde ikinci parti, üçüncü parti oluyor. Ama İstanbul'da böyle bir etkiyi en azından şu düzeyde görmüyoruz. Eğer Yeniden Refah Partisi de örneğin beş puan ve üstü oy alırsa, seçimi Ekrem İmamoğlu'nun kazanması çok kolay olabilir, diğer belirleyicilerle birlikte söylüyorum. Yani seçimin kaderinde söz hakkı olabilecek üç tane önemli yapı var" ifadelerini kullandı.

“Turgut Altınok'a servet sahibi olduğu beyanı ciddi şekilde zarar veriyor”

MAK Danışmanlık Başkanı, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği ileri sürülerek sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ve Ankara'da AKP adayı Turgut Altınok'un malvarlığına dair tartışmaların olası etkilerine de değindi:

"Eğer seçim gününe kadar gündemi değiştiren bir konu olmazsa, bu her iki konu da iki adaya zarar veriyor. Ekrem İmamoğlu'na da beklenenden fazla zarar verebilir bu konu… 'Beklenen' derken, yani şu anda zaten biz bıçak sırtı bir seçimi konuştuğumuz için böyle diyoruz. Bir puan büyük bir puan çünkü böyle bir süreçte. Ankara'da da Turgut Altınok'a servet sahibi olduğu beyanı ciddi şekilde zarar veriyor şimdilik."