PKK’lı Volkan Bora ile 5 yıl önce çektirdiği fotoğraflar basına yansıdıktan sonra milletvekilliği düşürülen ve hakkında yakalama kararı buluna HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçtığı ortaya çıkmıştı.  AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in parlamento çalışmalarına katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülebileceğini belirtti. 

Güzel hakkında “Mazeretsiz olarak 5 birleşim oturumuna katılmaması durumunda parlamento olarak gereğini yapacağız." diyen Özken, "Bundan önce benzer durumda olan vekiller için de gereğini yaptığımızı hatırlatmak isterim" diyerek AK Parti başta olmak üzere tüm parti milletvekillerine kötü haberi verdi.

Anayasa ve TBMM iç tüzüğüne göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak 1 ay içinde 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin TBMM üyeliği düşüyor. Söz konusu durumun Meclis Başkanlık Divanı'nca tespit edilmesi gerekiyor.

Bu tespitin yapılması için de Genel Kurul’da sürekli yoklama alınması şart. Ancak Meclis yaklaşık 3 yıldır yoklama alınmadan, 'müşahede' ile açılıyor. Şimdi yoklama alınmaya başlanırsa çeşitli nedenlerle Meclis çalışmalarına katılmayan birçok milletvekilinin zor durumda kalacağı ifade ediliyor.

Gazete Duvarın haberine göre AK Partili milletvekilleri, 26. dönemde AKP milletvekili olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin devamsızlık nedeniyle düşme noktasına geldiğini hatırlatarak, "Devamsızlık tespiti yapılırsa bu sadece AK Parti için de değil tüm partiler için sıkıntı olur. Birçok kişi zor durumda kalır" değerlendirmesinde bulunuyor.